Психологический порлат Psy-practice

ДИНАМІКА ПСИХІЧНОЇ ТРАВМАТИЗАЦІЇ

Заходи самозахисту спрямовані на обмеження шкоди та компенсацію травми, у сенсі спроби жити з досвідом, з яким неможливо жити. Центральним агентом у травматичному процесі є динамічна напруга між травматичною схемою, яка зберігає травматичні враження та образи пам'яті, та травматичною компенсаторною схемою як основною стратегією компенсаторних заходів самозахисту.
З часів Фройда психодинаміка відноситься до розуміння психологічних явищ як результату протистояння психологічних сил, наприклад, бажання і захисту. Їхня рівновага не стабільна, а мінлива і повинна постійно контролюватись чи відновлюватись. "Компроміси" між протилежними тенденціями зазвичай супроводжуються формуванням симптомів відповідно до класичного правила: симптом − це формування компромісу між рушійним імпульсом і захисними силами.
У психотравматології травматична схема та травмокомпенсаторна схема мають порівнянне значення.
Схема травми завжди прагне відтворення у прив'язці до стимулів, що рівнозначно повторній травматизації особистості. Через цю динамічну тенденцію відтворення схеми травми стратегія компенсаторної схеми травми також має постійно переглядатися та розвиватися. Як і динамічний аспект психоаналітичної метапсихології, психотравматичні симптоми формуються як компроміс між протилежними тенденціями, у сенсі хоча б тимчасово стабільної мінімальної можливості контролю.
Якщо травмакомпенсаторна схема руйнується, то травматична схема відтворюється; крім того, у цьому декомпенсованому стані знову мобілізується елементарна тенденція травматичної схеми до боротьби/втечі/завмирання.
Протидія ТС та TKС ілюструється у вигляді діаграми сил.
Рис. Схема травми та схема компенсації травми як діаграма сил.
По діагоналі створюється невелика контрольована зона, в яку одночасно потрапляє симптоматичне утворення. Мова йде про мінімальне контрольоване поле дії або вираження, яке можна визначити наступним чином: "Вихідна неконтрольована травматична ситуація розглядається в її найважливіших елементах на мінімальній сцені, де вона може бути контрольовано сформована". Тому мінімальне контрольоване поле дії або вираження часто є полем формування симптому (як приклад можна навести власне тіло, компульсивні дії, фантазії і т.д).
Оскільки формування симптомів, таким чином, залежить від відносного динамічного балансу між травматичною схемою і компенсаторною схемою, симптоми можуть змінюватися в ході травматичного процесу. У цьому полягає складність чисто класифікаційного підходи до симптомів психічної травми. Аналіз травматичних ситуацій, повинен враховувати центральну тему травматичної ситуації, що формується з взаємозв'язку об'єктивних обставин і суб'єктивної атрибуції сенсу та особистої історії життя.
Література
Fischer, G., Riedesser, P. Lehrbuch der Psychotraumatologie. München: Ernst Reinhardt Verlag, 1999
Huspek T. Über die Trauerbegleitung von Kindern nach Todesfällen am Beispiel des Zentrums für trauernde Kinder und Jugendliche e. V. in Bremen, 2008

Понравилась публикация? Поделись с друзьями!

Написать комментарий

Возврат к списку