Психологический порлат Psy-practice

Перешкоди для отримання результатів у психотерапії. Топ 5 у моїй практиці.

Всім привіт, дорогі друзі! З вами @rudyi.psy

Сьогодні поговоримо про можливі причини відсутності задовільних результатів від процесу психотерапії. І результат дуже часто залежить від відповідальності, дисциплінованості та готовності до нового досвіду. Як у старому прислів'ї "Порятунок потопельників справа самих потопельників."

Мій суб'єктивний Топ 5 перешкод на шляху задовільних результатів від психотерапії.

1. Несистематичність роботи.

Ця перешкода, яка виникає найчастіше і вона мабуть найбільше відтерміновує процес змін, за яким приходить клієнт у психотерапію, або ж значно погіршує результат внаслідок такої взаємодії. Несистематичність проявлялася у роботі з багатьма клієнтами в той чи інший проміжок часу і в тій чи іншій формі.

Від проведення узгоджених щотижневих консультацій одноразово на три—чотири тижні, до раптової піврічної паузи, після якої клієнт повертається у терапію із запитом «Караул!».

При цьому робота переривається різко і без явних, або значних на те причин (завжди існують причини приховані). Часто таке переривання відбувається тоді, коли клієнт досягнув певних (незначних) результатів, або, за його ж словами, він наближається до якогось важливого усвідомлення.

Тут привіт захисним механізмам, які відводять клієнта від нових структур у власній психіці, від зміни світогляду та звичного способу життя. Цікавий факт полягає в тому, що як мінімум 4—ро клієнтів у моїй власній практиці перш ніж раптово переривати консультації заявляли про бажання збільшити їхню кількість від 1-го до 2-х разів на тиждень.

2. Бажання отримати чарівну таблетку, щоб позбутися конкретного "локального" симптому.

Кожного разу, коли клієнт звертається до мене із бажанням позбутися болю, як він вважає психосоматичного, я змушений повторювати, що не займаюсь локальними психічними операціями.

Є певний напрямок тілесно-орієнтованої психотерапії зі спеціально навченими людьми, який неможливо проводити онлайн і ви можете поцікавитись чи є вони у вашому місті. Стосовно його ефективності у мене немає даних. Можете поцікавитись самостійно.

Якщо у вас виникає біль в тій чи іншій частині тіла в першу чергу вам потрібно звернутися до лікаря. Не потрібно психологізувати ваше здоров'я (чим нажаль іноді займаються деякі психологи). Я не прихильник ідеї, що всі хвороби від нервів, оскільки існує величезна кількість інших причин для набуття людиною того чи іншого захворювання. Ті ж самі віруси та бактерії.

Тільки після проходження обстеження і виключення соматичної (тілесної) природи вашого болю можна припустити, що вона має іншу природу. І якщо причина все ж таки у вашій психіці, то варто розуміти, що певна проблема виникає внаслідок певного способу життя, емоційних реакцій, прийнятих рішень, або відсутності відповідальності за прийняття рішень.

Тому коли у вас виникає запит "позбутися болю, страху, тривоги і т.д." якщо ви працюєте з психологом, то варто розуміти, що це не є основною ціллю психотерапії. Біль, страх, тривога та ін. внаслідок роботи з психологом можуть відступити тільки після зміни тих явищ, процесів та способу життя, які до них призвели.

Тобто ціль психотерапії не позбутися болю, страху, тривоги, а набути принципово нові якості психічної діяльності, які впливають на причини виникнення перших. Тому правильно розумійте те, на що психотерапія дійсно може впливати. Ніяких чарівних таблеток не існує.

3. Невідповідальне ставлення до процесу психотерапії.

Уявіть собі, що людина, яка звертається по допомогу до психолога сприймає процес психотерапії, як гру або якесь несерйозне заняття.

Наприклад під час спілкування з психологом онлайн клієнт лягає на ліжко, відповідає на численні телефонні дзвінки, спілкується зі своїм домашнім улюбленцем, залишає двері кімнати відчиненими для візиту родичів, друзів, батьків, не турбується про власну приватність та навіть якість інтернет-зв'язку.

Звісно в житті існують ситуації, коли вам потрібно бути на телефонному зв'язку, оскільки може бути важливий дзвінок із роботи, чи скажімо з лікарні, де знаходиться близька вам людина.

Іноді дійсно немає бодай години часу, який можна виділити тільки для себе. Проте дуже часто це тільки видимість надмірної зайнятості та неможливості усамітнитись. Якщо це так, то виникає запитання "Навіщо клієнту створювати таку видимість?"

Втім в переважній більшості випадків людина цілком безпечно та безболісно одноразово на тиждень протягом години може відокремитись від зовнішнього світу задля спілкування з психологом, конфіденційності, зустрічі із власним внутрішнім світом у вигляді переживань, емоцій, думок та світоглядних установок.

Якщо клієнт не здатен виділити для себе годину часу для приватності без поважних на те причин-це також про щось таки свідчить.

4. Погоня за формою при відсутності змісту.

Кілька років тому, коли я ще вперше спробував працювати у групах я спілкувався з клієнткою, яка не мала явного запиту для роботи. Її веселий тон спілкування змінився на відчуття тривоги, коли за допомогою двох запитань ми зайшли в ту сферу, куди вона явно заходити не хотіла.

Більше в процесі роботи я не заходжу туди, куди клієнт заходити не хоче, тільки за його згоди. Але тоді здивована жінка ясно дала зрозуміти, що її очікування від процесу психотерапії не відповідають реальності.

"Я думала, що нам дадуть до рук такі м'ягкі іграшки, які ти зжимаєш в руці і тобі стає краще, такий собі антистрес. Натомість ніяких іграшок немає, а ви задаєте мені запитання, яких я не хочу чути і про що я не хочу говорити."

Тоді для мене це був класичний прояв невідповідності форми до змісту психотерапії. Звісно з часом я по-іншому поглянув на цю ситуацію, але підміна змісту формою, особливо стосовно психотерапії, в сучасному світі зустрічається доволі часто.

Глибина роботи часто підмінюється зовнішніми атрибутами: рекламою, красою кабінету, кількістю підписників в соцмережах, соціальним статусом, наявністю достатньої кількості іграшок-антистресів, простими рішеннями "популярної психології", які не мають нічого спільного з особливостями людської психіки.

Кожен повинен розуміти, що психотерапія-це не панацея для підкреслення статусу. Психотерапія-це особливий різновид комунікації, який направлений на допомогу та підтримку людям, яким це дійсно потрібно. Наврядче такий процес супроводжуватиме хороший результат, якщо клієнт приходить у терапію за формою, а не за змістом.

5. Перекладення відповідальності за прийняття рішень.

У мене є проблемна ситуація, яка мене не влаштовує. Скажи мені, що потрібно робити. Я не хочу залишатися з тим, що в мене є зараз. Як мені отримати більше?

Пошук простих відповідей на непрості запитання часто супроводжується намаганням клієнта перекласти із себе на психолога відповідальність за прийняття життєвоважливих рішень.

На такі запитання я часто даю елементарну відповідь: "Я не знаю!" Я дійсно щиро вважаю, що кожен клієнт є єдиним експертом в тому, як проживати його власне життя. Клієнтцентрована психотерапія часто і направлена на отримання клієнтом самостійності в плані прийняття рішень. Грубо кажучи-стати психологом сам для себе, без будь-якої залежності від якогось психолога чи іншої авторитетної фігури.

При бажанні клієнта я можу пояснити до яких наслідків може призвести те чи інше рішення, що буде, якщо рішення не прийняти взагалі, або відтермінувати його на певний проміжок часу. Втім зазвичай клієнти самі прекрасно це розуміють, більше того навіть знають, що їм потрібно, чи чого вони хочуть.

Проте маючи таке бажання, знання того яким буде результат діяльності чи бездіяльності та самостійно приймаючи рішення клієнт позбувається того, на що або на кого можна перекласти відповідальність за свій життєвий вибір.

Це не завжди емоційно приємне усвідомлення, через що деякі клієнти переривають процес психотерапії на початкових етапах. Недаремно Карл Роджерс писав, що метод клієнтцентрованої терапії не буде ефективним у випадку, якщо клієнт звик керуватися іншою людиною у прийнятті рішень, підпорядковуватись авторитету та не бажає змінювати цю життєву стратегію. До чого це може призвести-це вже зовсім інша тема.

Якщо інформація була вам корисною-ставте лайки, підписуйтесь, коментуйте та поширюйте її в соцмережах. Для вас це питання кількох кліків, а для мене-можливість бути побаченим та почутим тими, кому це дійсно потрібно. Будьте щасливими!


Понравилась публикация? Поделись с друзьями!







Текст анонса:




Детальний текст:



Написать комментарий

Возврат к списку