Психологический порлат Psy-practice

Не можеш змінити проблему? - зміни погляд на неї!

Є кілька стратегій, як змінити погляд на проблему:

1️⃣ Знайти сенс в даному нещасливому випадку. Цьому допомагають такі питання: 

✅ чому це трапилося зі мною? ✅ що ця подія значить для мого життя зараз?

2️⃣ Досягти уміння піднятися над проблемою.

✅ яким чином можна запобігти повторенню подібного? 

✅ що для цього можна зробити вже тепер? 

3️⃣ Відновити самоповагу, яка знизилася, почати знову ставитися до себе добре, незважаючи на опір складних обставин. 

🤷 Які ж конкретні способи зміни погляду на проблему? 

🔥 Перший спосіб нової інтерпретації проблеми - переоцінка, гаслом для якої може бути постулат: все не настільки погано. Коли люди не можуть зменшити стресор, вони можуть думати про нього по-новому, про його підтекст й наслідки. 

💁 Щоб по-новому інтерпретувати проблему, ми намагаємося оцінити, реальною чи уявною загрозою нашому благополуччю є даний стресор. Пізнавальна переоцінка означає переосмислення природи проблеми таким чином, щоб пролити нове (позитивне) світло на неї. Те, як ми себе почуваємо в даній ситуації, великою мірою залежить від нашої пізнавальної оцінки, або схвалення цієї ситуації.

Пригадаємо, що сила впливу стресора залежить не від об'єктивної характеристики, а від нашого суб'єктивного ставлення до нього. 

☑️ Чи справді цей колега «підсиджує» нас? 

☑️ Чи ви дійсно переживаєте з того, запросять вас на це свято, чи ні? 

☑️ Чи повинні ви одержати вищий бал на екзамені? 

☑️ Чи дійсно ситуація така безрадісна? 

Подібні питання приводять нас до нової інтерпретації проблеми. Ми можемо подолати стрес, якщо поговоримо із собою, переміщаючи акценти, заміняючи негативні твердження, такі як: 

❌ ох, я в небезпеці!, мене напевне викличуть і я буду мати блідий вигляд! - на позитивні твердження: 

✅ я зробив усе, що міг, у цій ситуації, скоро це минеться. 

Проблему можна перетворити у виклик, що ви надаєте собі, а втрати - у несподіване надбання. Переоцінюються також мотиви в умовах стресу, що стався з іншими. Замість того, щоб дратуватися з чиїхось дій, чуйна особистість намагається побачити ситуацію з іншого погляду, щоб уникнути непорозуміння. 

🔥 Другий спосіб змінити погляд на проблему - соціальне порівняння: мені краще, ніж іншим, (Зверніть увагу, не я кращий за інших, а саме мені краще). 

Наприклад: Ви втратили роботу а тут карантин, грошей немає.. Подумайте над тим, що ви живі-здорові, можете працювати, знайти іншу роботу і т.д. А безліч людей навколо вас, в цю хвилину почули смертельний діагноз, або втратили близьких або..

🔥 Третій спосіб - Тотальне знищення!

Наприклад, якщо якісь особисті стосунки стали постійним дратівливим джерелом стресу, то, можливо, час замислитись над тим, чи не варто припинити ці стосунки? Якщо стресогенні обставини на роботі травмують вас, можливо, годі терпіти і треба подбати про зміну місця роботи? 

🔥 Четвертий спосіб - гумор: Це смішно. 

У Книзі приповістей Соломонових говориться: «Серце радісне добре лікує» - і вчені погоджуються з цим. Гумор встановлює гарний буфер між стресором і негативними емоціями. Ви можете спитати: що ж веселого у нещасті? Справа у підході. Б. Брехт казав: «Той, хто сміється, не чує жахливих новин». Людина, яка здатна перетворити «жахливі новини» на абсурдні, кумедні, менш схильна до депресії, напруження, гніву, ніж та, яка все сприймає дуже серйозно і піддається поганому настрою. 

💁 Підкреслю пізнавальний компонент, гумору. Коли ви глузуєте з проблеми, то вміщуєте її у нову перспективу: починаєте бачити її безглузді, анекдотичні аспекти і набуваєте тим самим контролю над нею. Гумор і сміх також дозволяють нам непрямо виразити почуття, які небезпечно виражати прямо, тому це часто виступає як зброя меншості. 

💁 Мати почуття гумору - це не весь час сміятися чи ходити з веселою маскою. Нерідко люди відчувають, що буцімто повинні всім посміхатися для того, щоб догодити, але часто ця посмішка маскує почуття незручності, безпорадності, нещастя. 

💁 Для того щоб гумор став ефективною зброєю проти стресу, необхідно дієво використовувати його у стресовій ситуації - підмічати кумедні аспекти у серйозних подіях і бути здатними кепкувати з них.

Понравилась публикация? Поделись с друзьями!

Написать комментарий

Возврат к списку