Психологический порлат Psy-practice

Задоволеність шлюбом: суть, особливості, досягнення

Задоволеність шлюбом - це позитивна суб'єктивна оцінка своїх подружніх відносин, яка максимально відповідає уявленню людини про ідеальну сім'ю. З визначення видно, що, чим більше схожі у подружжя уявлення про ідеальну сім'ю, тим більше шансів бути задоволеними шлюбом.

Психологічні дослідження показують, що задоволеність шлюбом залежить від низки факторів. Їх урахування і допоможе досягти задоволеності від шлюбу.

1. Мотиваційний. У сім'ях, де обоє задоволені шлюбом, головним мотивом вступу до шлюбу була любов.

«Шлюб істинний тільки той, який висвітлює любов» (Л. Толстой)

2. Фінансовий. Чоловік, не задоволений своїм фінансовим становищем, не задоволений і шлюбом. Але тут є один цікавий момент: задоволеність шлюбом у чоловіків знижується як при фінансових труднощах, так і при різкому поліпшенні фінансового становища. Це може бути пов' язано з тим, що, швидко отримавши великий притік грошей, він може мати непереборне бажання «пуститися у всі тяжкі». Тоді дружина може сприйматися, як перешкода.

3. Дошлюбний період залицяння. Задоволеність шлюбом буває низькою, якщо чоловік і жінка перед ним зустрічалися або занадто мало, або занадто довго. Оптимальним періодом дошлюбних стосунків вважається період у один-два роки, оскільки за цей час закохані встигають добре пізнати один одного і зрозуміти, чи підходять вони один одному для створення сім'ї. Якщо ж дошлюбні стосунки тривають занадто довго, це означає, що партнер (або обидва) сумнівається, що знайшов свою половинку і внутрішньо знаходиться «в активному пошуку».

«Шлюб не може бути щасливим, якщо подружжя до вступу в союз не дізналися досконало звичаї, звички і характери один одного» (О. Бальзак)

4. Кількість дітей. Чим їх більше, тим задоволеність шлюбом вище.

«Як би не ідеалізували любов, але як же не бачити, що природа подарувала людям це прекрасне почуття скільки для їх щастя, стільки і для розмноження і підтримки роду людського» (В. Г. Белінський)

5. Професійна сфера. Якщо людина задоволена своєю роботою, то вона, як правило, задоволена і шлюбом. Цей зв'язок більш виражений у чоловіків, оскільки для них, як для годувальників сім'ї, робота має більш важливе значення. У кожної людини є потенціал, який складається зі здібностей і енергії для їх реалізації у діяльності. Якщо цей потенціал не проявляється, він «осідає» всередині людини, сприймається, як тягар, породжує негативні емоції, погіршуючи тим самим і особисте життя.

6. Розподіл господарсько-побутових обов'язків. Чим більш рівномірно вони розподілені, тим вище задоволеність шлюбом в обох.

«Шлюб являє собою відносини між чоловіком і жінкою, де незалежність обох сторін однакова, залежність - обопільна, а зобов'язання - взаємні» (Л. Анспахер)

7. Спільне дозвілля. Для того, щоб подружжя відчувало задоволеність шлюбом, необхідно, щоб вони проводили достатню кількість часу разом за цікавими заняттями. Тобто, не просто перебували в одній кімнаті, дивлячись телевізор, а займалися цікавими для обох справами. У більшості сімей цікаве дозвілля організовує жінка. Не тому, що їй більше треба, а тому, що, в силу особливостей жіночої психології, у неї це краще виходить. Згадайте народні казки, в яких майстринею була саме Марья, а не який-небудь Іван. А в казках - мудрість народу.

«Дружина, виключена з усіх інтересів чоловіка, - наложниця, економка, нянька, але не дружина в повному, в найвищому значенні слова» (А. Герцен)

8. Локус контролю. Він буває інтернальний (при якому людина в усіх проблемах бачить свою провину) і екстернальний (при якому людина провину за свої проблеми перекладає на інших людей або обставини). Людина, що бере на себе відповідальність за все, що відбувається у її житті, більш задоволена шлюбом незалежно від статі.

9. Сексуальна задоволеність. Від неї безпосередньо і сильно залежить задоволеність шлюбом.

«Поки подружжя з'єднує пристрасть, вони завжди будуть в мирі, незважаючи на серйозні суперечки» (Е. Золя)

10. Стаж сімейного життя. Протягом перших 20-ти років задоволеність шлюбом поступово знижується, а потім, якщо родина не розпадається, починає різко зростати.

«Жодна людина не здатна зрозуміти, що таке справжня любов, поки не проживе в шлюбі чверть століття» (Марк Твен.)

11. Соціально-психологічний клімат в родині. Сюди відносяться: задоволеність психологічною атмосферою в родині, задоволеність спілкуванням, наявність психологічної підтримки один одного.

«Де, як не в шлюбі, можна спостерігати приклади чистої прихильності, справжньої любові, глибокої довіри, постійної підтримки, взаємного задоволення, розділеної печалі, зрозумілих зітхань, пролитих разом сліз» (Дені Дідро)

Важливо відзначити, що існують деякі відмінності в задоволеності шлюбом у чоловіків і жінок. Задоволеність шлюбом у жінок пов'язана з:

- справедливим розподілом побутового навантаження між подружжям;

- повноцінним відпочинком у сім'ї;

- сексуальною гармонією;

- задоволеністю психологічною атмосферою в родині (спілкуванням, дружньою схильністю подружжя один до одного, турботою).

Задоволеність шлюбом у чоловіків пов'язана з:

- спільністю інтересів;

- комфортною психологічною атмосферою;

- добре організованим дозвіллям;

- сексуальною гармонією;

- любов'ю дружини (емоційною теплотою).

Існує взаємозв'язок між задоволеністю шлюбом у чоловіка і дружини: чим вище вона в одного з подружжя, тим вище і в другого. Тож потрібно любити один одного, пам'ятати про потреби один одного і намагатися максимально їх задовольнити. Так, щоб підсумком подружнього життя стали слова з прекрасного віршів Сергія Міхалкова:

Всё прошло и всё осталось.

И ни слова про разлуку...

И плечо плеча касалось,

И рука искала руку.

 

Оверченко Аліна

Література: Андреева Т.В. Психология семьи. - СПб.: Речь, 2007. - 384 с.

Понравилась публикация? Поделись с друзьями!







Детальний текст:



Написать комментарий

Возврат к списку