В попередній статті я описувала що важливо для лідерства. Одним із важливих пунктів є не тільки розуміння своїх власних потреб, але й корисність для себе вибудовувати їх у ієрархію (виставляти пріоритети). Ця здатність тісно пов’язана з поняттям цінностей. Який парадокс ми випробуємо на собі щодня? Як формуються наші цінності? Чи знаємо ми себе добре? Адже розуміння цього робить нас стабільнішими, сильнішими, щасливішими …
Спочатку дослідимо цінності. Важливо сказати, що ця тема актуальна і дуже багато людей пробують вивчити її досконало. Припустимо, піраміда Маслоу – ніби чіткість є, але ж «не працює»! Фантазую - було б дуже просто, коли б ми жили згідно неї – отримав безпеку і харчі – почав рухатися в сторону самореалізації і так далі…. Але, на жаль, це не так. Прикладом цього є відомі герої, винахідники, науковці. Ось, приміром, відомий всім той самий Віктор Франкл… Так, піраміда гарно структуризує та систематизує, але опиратися на неї неможливо. Я пропоную розглянути мій практичний варіант.
Для початку візьмемо роботи Стівена Райза, який шляхом опитування систематизував та пояснив цінності згідно потреб.
- Авторитет (або влада) - потреба впливати на інших
- Незалежність - потреба покладатися тільки на себе
- Цікавість - потреба отримувати нові знання
- Схвалення оточуючих - потреба бути прийнятим іншими людьми
- Порядок - потреба організувати простір навколо себе
- Створення запасів - потреба робити накопичення
- Честь - потреба бути вірним своїй сім'ї і предкам
- Ідеалізм - потреба в соціальній справедливості
- Соціальний контакт - потреба в компанії
- Сім'я - потреба ростити власних дітей
- Статус - потреба мати високе суспільне становище
- Зведення рахунків - потреба бути переможцем, мстити за образи
- Любов - потреба бути красивим і займатися сексом
- Їжа - потреба в їжі
- Фізична активність - потреба в фізичному навантаженні
- Спокій - потреба в емоційному спокої.
Але як ці цінності привести у свій унікальний порядок? Для цього потрібно розуміти «парадокс» цінностей. Він полягає в тому, що ми вибираємо самі, що для нас в пріоритеті і цей порядок залежить від нагальної ситуації «тут-і-зараз», - дефіцит яких потреб ми відчуваємо і розуміємо нагально. Проблема № 1 – часто ми не розуміємо істинних своїх потреб.
Це послідуючий крок до правильного планування, адекватних цілей – адже це важливо для лідера, чи не так? Якщо ж ми будемо рухатися лише по загальноприйнятому шаблону, то це приведе нас до емоційного вигорання, депресій, прихованих супротивів, неврозів і т.п По своїй суті це не являється насправді цінностями – це є «декларування» цінностей. Щоб зрозуміти це, спробуйте поспілкуватися з людиною, яка до 2-3 місяців часу відвідала якусь лідерську програму чи надихаючий емоційний тренінг тощо… Проблема № 1 якраз і полягає у тому, що ми націлюємося і просимо не завжди те, що нам потрібно, а те, що ми декларуємо і знаємо.
Мені сподобалося як просто і легко для розуміння систематизує цінності по критеріям Гарліх Штавеманн, а також глибоко практично вивчає цінний, на мій погляд, практичний інструмент для самоаналізу та вивчення власних цінностей ABC. Детальніше про це в іншій статті, а зараз спробуйте дослідити власні цінності та потреби простою вправою. Використовуйте задля підказок вище наведений список Райза. Дайте відповіді на питання у вигляді таблички Дія – Цінність – Потреба - Ресурс
Наприклад, Читання статті – Інтерес – Потреба отримувати нові знання - 1 година – 5 гривень на інтернет
Після того як це виконаєте, проаналізуйте скільки ви «вбухуєте» туди власних ресурсів (сил, часу…) – не переживайте, що з подивом побачите, що ієрархія цінностей буде виглядати трішки дивною. Це дозволить рухатися далі – зробити переоцінку цінностей чи можливо, енергія, яка вивільниться «стане в пригоді» до більш серйозних змін. Детальніше про це я опишу пізніше.