Психологический порлат Psy-practice

ВІКОВІ КРИЗИ - ВАЖЛИВІ ПЕРЕХІДНІ ПЕРІОДИ. ЧАСТИНА ПЕРША. ЧИ ДОЛАЄТЕ ВИ КОНСТРУКТИВНО ВІКОВІ КРИЗИ?


ВІКОВІ КРИЗИ - ВАЖЛИВІ ПЕРЕХІДНІ ПЕРІОДИ. Частина перша.

ЧИ ДОЛАЄТЕ ВИ КОНСТРУКТИВНО ВІКОВІ КРИЗИ,
ЧИ ЗАСТРЯГЛИ НА ПЕВНОМУ ЕТАПІ ЖИТТЯ?

«Чому я постійно згадую певний період свого життя»
«Чому я ніяк не можу зрушити з місця»

У нашому житті, незалежно від того бажаємо ми цього чи ні, стаються кризи. В цій статті я б хотіла поговорити про кризи становлення особистості, або їх ще називають віковими кризами. Розрізняють:
🔸 нормативну кризу, тобто природню вікову кризу, яка сигналізує про завершення певного етапу психічного розвитку і перехід до наступного етапу;
🔸 ненормативну або анормальну кризу, коли перехід відбувається (або не відбувається вчасно) із значними складнощами.
Це стається тоді, коли обставини, умови є настільки складними для людини, що вимагають від неї дій, вчинків, які поза межами її можливостей.
Думаю, ви зустрічали людей, які наче застрягають в певному віці. У когось це проявляється дуже яскраво – людина фізично змінюється, а поводить себе наче має зовсім інший вік (і це не в позитивному аспекті). Хтось постійно думками повертається до певного періоду свого життя. Думає, а що було б, якби 🤔. Інші безліч разів згадують та розповідають про певний етап свого життя, наче саме тоді у них було життя, було це відчуття життєвого подиху, жаги до життя, інтересу до життя, а потім все як певна одноманітна суміш із незначним вкрапленням яскравих кольорів.
Про що це свідчить Думаю, ви вже здогадались. Це говорить про те, що не вдалось здійснити конструктивний перехід із одного етапу до іншого. До прикладу, коли ми переходимо із класу в клас, то нові знання нашаровуються на попередні. А це означає, якщо у нас є прогалини, то нові знання будуть засвоюватись погано. Відповідно, якщо у нас виникають «застрягання» на певних етапах психічного розвитку і не відбувається вчасної корекції, «лікування», то ми починаємо буксувати потім на кожному наступному етапі. Адже кожній кризі передує попередня криза.

🟡 Нормативні кризи раннього і середнього дорослого віку,
а саме з 20-40 років :

🔸 1. Виникає приблизно у 23 роки (цю кризу психологи характеризують, як вибір між «Я-ідеальним» і «Я-реальним»). А цій кризі передує криза 17 років (це вік порубіжжя шкільного і нового університетського або іншого типу життя). Відповідно, якщо були складнощі в той період і вони не отримали конструктивного вирішення, то є висока вірогідність, що і ця криза не мине конструктивно.

🔸 2. Приблизно у 33 роки відбувається друга нормативна криза. На цьому етапі відбувається корекція планів, прагнення до змін та вдосконалення.

🔸3. Приблизно в 37-40 років відбувається криза, яка відома широкому загалу, як «криза середини життя».

Якщо не вдається конструктивно пройти вікові кризи , тобто не відбувається необхідних якісних змін, то можуть виникнути наступні кризи:

🔹 криза нереалізованості,
🔹 криза безперспективності,
🔹 криза спустошеності,
🔹 криза важливих стосунків.

В другій частині статті ви зможете перевірити, чи «застрягли» ви на певних вікових етапах та що з цим робити, посилання: https://psy-practice.com/publications/psikhicheskoe-zdorove/vikovi-krizi-vazhlivi-perekhidni-period/

Психолог Лінда Папітченко

Фото взято з мережі інтернет (на фото зазначено - Nathan Welton)

Понравилась публикация? Поделись с друзьями!







Переклад назви:




Текст анонса:




Детальний текст:



Написать комментарий

Возврат к списку