Психологический порлат Psy-practice

СТАБІЛІЗАЦІЯ ВІДСТОРОНЕНИХ/ДИСОЦІАТИВНИХ СТАНІВ

У терапії травмованих клієнтів часто доводиться стикатися із завданням стабілізації відсторонених/дисоціативних станів. Для успішного досягнення цих цілей необхідні техніки, які покликані стабілізувати відсторонених/дисоційованих клієнтів у конкретній (внутрішній та зовнішній) реальності та зорієнтувати їх у «тут і зараз», компенсуючи відсторонені/дисоціативні стани через дослідження та посилення  сенсорної стимуляції із зовнішнього світу (світло, звуки, тактильні стимули або із тіла (фокусування на пропріоцепції інтенсивних тілесних відчуттів).

У складних ситуаціях не потрібні розлогі монологи та «складні» техніки, чим простіше, тим ефективніше. Повідомлення мають бути зрозумілими та короткими.

Методи.

·    Зберігати контакт, давши клієнту в руку один кінець тканини і тримаючи другий кінець у своїй руці, м'яко натягувати йго, що дозволить зберегти контакт і уникнути прямого фізичного контакту.

·        Запропонувати води, жувальну гумку/цукерку.

·        Використовувати інтенсивний запах (аміак, оцет, камфора та ін.).

·        Використовувати різкі звуки (закрити двері/книжку, використати телефон).

·  Попросити клієнта описати приміщення, в якому ви перебуваєте. Заземлити за допомогою запитань: Що ви бачите зараз у моєму кабінеті? Який звук ви чуєте зараз? Які фізичні відчуття ви відчуваєте? Починати  з одного сприйняття в кожній модальності, попросити відзначити в швидкому темпі до п'яти побачених, почутих чи відчутих стимулів.

·     Запитати клієнта, що в нього було на сніданок, попросити згадати назву вулиці, де знаходиться офіс кабінету, попросити назвати ім'я дитини/партнера/собаки тощо.

·     Кинути клієнту олівець, або якийсь м'який предмет, щоб клієнт спробував рефлекторно зловити його. Запропонувати вологу серветку, щоб клієнт міг витерти обличчя.

·    Попередити клієнта належним чином і взяти його за зап'ястя однією рукою та покласти другу рукуна його плече, дбайливо впливаючи на них у протилежних напрямках.

·  Сказати клієнту: «Я допоможу Вам підвестися з крісла, щоб Ви могли пройтись по кабінету. Підійдіть до вікна та гляньте назовні. Якщо це безпечно, можна відкрити його, щоб упустити в кімнату свіже повітря». По можливості спуститься на кілька сходів сходами.

Запитати клієнта, що йому зазвичай допомагає, часто клієнти знайомі з подібною ситуацією і їм не потрібно заважати прийти до тями.

Понравилась публикация? Поделись с друзьями!

Написать комментарий

Возврат к списку