В 11-му перегляді Міжнародної класифікації хвороб Всесвітньої організації охорони здоров'я (МКХ-11) (опублікованому у 2018 році) визначено два різні «споріднені» стани - посттравматичний стресовий розлад (ПТСР) та комплексний посттравматичний стресовий розлад (КПТСР), які відносяться до загальної категорії «Розлади, специфічно пов'язані зі стресом». Визначення КПТСР визначає складніші реакції, характерні для людей, які зазнали хронічної травми. Додавання цього визначення КПТСР, на відміну від PTSD, дозволяє більш точно поставити діагноз і забезпечити більш індивідуальне та ефективне лікування. Кажуть, що «комплексне ПТСР - це просто ПТСР, яке більш складне», і в деяких випадках це дійсно так (хоча ПТСР за своєю природою теж дуже складне та заплутане!)
Як споріднені розлади, ПТСР та К-ПТСР мають багато загальних причин, дуже специфічний загальний «профіль симптомів», а терапія заснована на дуже схожих методах. Основна різниця між ПТСР та КПТСР – це причина. ПТСР зазвичай виникає внаслідок травми, що сталася один раз, наприклад, пограбування, напад, пожежа. КПТСР часто розвивається внаслідок тривалих, повторюваних або множинних травматичних подій, наприклад, у жертв знущань, працівників аварійних служб, «хронічного сексуального, психологічного та фізичного насильства або відсутності турботи, або хронічного насильства з боку сексуального партнера, жертв викрадень та ситуацій із заручниками, жертв рабства та торгівлі людьми, військовополонених та ув'язнених, які утримуються в одиночній камері протягом тривалого періоду часу». КПТСР може статися з будь-якою людиною, яка зазнала тривалої травми, але найчастіше вона зустрічається у людей, які пережили травму на ранній стадії розвитку або зазнали насильства з боку того, кому, як вони думали, вони могли довіряти, наприклад, батькам або опікунам. Тому часто вплив на нервову систему, пов'язаний з прив'язаністю чи стосунками, стає глибшим.
Отже, 11-а версія Міжнародної класифікації хвороб містить переформульовані критерії посттравматичного стресового розладу (ПТСР) і вводить комплексне ПТСР (КПТСР) як окремий діагноз.
Критерії ПТСР були звужені до шести основних симптомів, які описані у трьох кластерах:
1. повторне переживання (нав’язливі відтворення, флешбеки або кошмари),
2. уникання ( внутрішніх або зовнішніх стимулів),
3. надмірна пильність (надмірна пильність або посилена реакція переляку).
КПТСР складається з двох груп симптомів: симптоми, пов'язані з посттравматичним стресовим розладом, та симптоми, пов'язані з порушеннями самоорганізації (DSO). Домен DSO описує три кластери симптомів:
1. проблеми в регуляції афекту (тобто підвищена емоційна реактивність, дисоціативні переживання чи емоційне заціпеніння),
2. негативна самооцінка ( почуття провини, сорому чи нікчемності),
3. міжособистісні проблеми (відсутність почуття близькості з іншими або труднощі у підтримці стосунків).