Психологический порлат Psy-practice

Коли біль важливіша за життя. Багатовимірна модель BASIC Ph. Практична інструкція використання.

Криза - це втрата надії, безсилля, відчуття нестерпності і близького кінця. Криза - це думки та відчуття, що «все пропало», що зрозуміти нічого не можна, що життєвий шлях втрачений, а запитати дорогу немає в кого.  Життєві цілі зникають, людина не в змозі бачити майбутнє, надати своєму життю нове значення. Криза - це відчуття,  що «завтра»  не  випливає зі «вчора». Приходить час, коли немає  можливості зустрічатися «як зажди» зі світом.  Але, по статистиці тільки 10 %  постраждалих від лиха розвинуть симптоми тривалого стресу і туги;  20 % будуть продовжувати функціонувати без особливих труднощів;  70 % будуть потребувати допомоги, щоб полегшити та пришвидшити  природний період приходу  в себе (який може тривати від кількох годин до …??).  Чому так стається? Чому реакції настільки різні?
Різні несприятливі фактори (фізичні, психологічні) впливу на людину  вибивають зі звичного ритму життя, порушують гомеостаз та безумовно викликають певні реакції  – виникає стрес.  Стрес не завжди переходить в кризу. Є стресові ситуації, які ми  опановуємо мистецтвом обходитися меншою кількістю сну і їжі, більшими годинами роботи, використовуємо своїми запасами ресурсів  до межі - і при цьому не втрачаємо  надії  Стресовий стан може розвиватися через  повторні марні  спроби звільнитися від нього. іноді ця реакція переходить в кризу, бо людина повторює знову і знову користуватися  одними і тими ж способами, щоб вийти з важкого становища. Іншими словами,  застрягає на одній і тій же реакції, на одному і тому ж  методі подолання. Причини кризи в цьому випадку базуються  на зацикленості, на нестачі гнучкості.   Як же вирішити ефективно цю проблему? Як допомогти собі чи іншим справитися з стресом чи кризою? Пришвидшити час виходу?
Мені, як психотерапевту,  в цьому допомагає багатовимірна модель Мулі Лаада BASIC Ph. Вона проста та ефективна для розуміння та користування. Я хочу поділитися  власним практичним досвідом і пояснити, як саме практикую цю модель в психотерапевтичній роботі та коучингу. В своїй роботі я користуюся нею  різними способами  у поєднанні двох інструментів -  самого  опитувальника по системі BASIC Ph та за допомогою метафоричних асоціативних карт СОРЕ.
Про саму модель BASIC Ph. У запропонованій моделі ми враховуємо всі шість частин, з яких складається характеризується  стиль подолання  кожної людини – і які будуть Першими Буквами назви BASIC Ph.
Belief - Віра. філософія життя, вірування і моральні цінності. Цей спосіб подолання кризи базується на вмінні вірити -  віра в Бога, в людей, в чудеса  або в себе самого. коли нам не під силу, ми можемо простягнути руки до небес і помолитися про допомогу.
Affect - Почуття. Серце - це скринька наших почуттів: любов і ненависть, мужності і боягузтва, радості і печалі, ревнощів і симпатії, і т.д. і т. п. Цей спосіб подолання кризи вимагає від нас насамперед  вміння виявляти різні почуття і називати їх своїми  власними іменами. Потім вже йде спроба вираження раніше розпізнаних почуттів найбільш підходящими для кожної людини способами, такими як:  словесно - будь то усно в особистій бесіді, або  письмово в оповіданні або в листі; без звернення до слів - в танці, в малюнку, в ліпленні, в музиці, в драмі.
Social - Суспільство, функція, приналежність, соціальна організація. Цьому способу подолання кризи властиве прагнення до спілкування. Ми можемо звертатися за підтримкою до сім'ї, до близьких або до професійних психотерапевтів. Ми можемо самі надавати допомогу іншим постраждалим, занурюватися в громадську роботу або займати керівні посади.
Imagination - дух творчості, уяву. Гра уяви. Цей спосіб подолання кризи звертається до нашим творчих здібностей. Завдяки уяві ми можемо мріяти, розвивати інтуїцію і гнучкість, змінюватися, шукати рішення в світі гри та фантазії, уявляти собі змінене майбутнє і минуле.
Cognition - свідомість, реальність, думка. Розум. Спосіб подолання кризи, який звертається до наших ментальних здібностей, до нашого вміння логічно мислити, оцінювати ситуацію, осягати нові ідеї, планувати, аналізувати проблеми і вирішувати їх.
Physiology - фізична, емоційна і діяльна модальність. Діяльність. Спосіб подолання кризи, який спрямовує до фізичної діяльності нашого тіла. Цей спосіб апелює до таких  здібностей  нашого фізичного тіла, як до здатності  відчувати за допомогою слуху, зору, нюху, дотику, смаку, тепла і холоду,  болю і задоволення, орієнтування на місцевості, внутрішньої напруги або розслаблення. Він включає в себе фізичні заняття різного роду, як то зарядка або виконання фізкультурних комплексів, ходьби, фізичні зусилля або робота, прогулянки на природі, походи на байдарках або альпіністські походи.
Для практичної роботи з клієнтами публікую нижче адаптований опитувальник по моделі  BASIC Ph.
 1. Віра Belief and values
  1. Які є у вашому житті традиції, ритуали, які ви любите (притримуєтесь)?Це можуть бути зовсім дрібні непомічені, такі як,  щонедільне відвідування церкви  чи похід в певний  заклад…тощо?
  2. Вам подобається належати до якоїсь компанії, як ніби одна велика сім’я чи спільнота, група?
  3. Як часто ви відчуваєте почуття спільності в тій організації, системі, спільноті, в якій знаходитися?
  4. Наскільки ви ціните партнерів, з якими у вас є спільна справа?
 2. Емоції Affect and emotion
  1. Чи важливо для вас мати можливість ділитися думками чи тривогами з тими, хто поруч?
  2. Чи є у вас творчі захоплення, хоббі?
  3. Чи часто ви відчуваєте на собі спілкування близьких?
 3. Спілкування Social
  1. Що для вас значить взаємна допомога і підтримка?
  2. Як ви вважаєте наскільки важливо ділити обов’язки в сім’ї?
  3. Чи подобається вам бути лідером, вести за собою інших?
  4. Вам подобається допомагати іншим, тим, хто більш важкому становищі ніж самі?
 4. Уява Imagination
  1. Вам подобається створювати щось нове? Наскільки ви новатор?
  2. Імпровізація – ваша стихія?
  3. Вам більше подобається займатися однією справою чи переключатись на різні види діяльності?
 5. Розсудливість Cognition and thought
  1. Вам важливо точно оцінити ситуацію, зібрати всю інформацію?
  2. Для вас зручніше імпровізувати чи мати при собі робочу стратегію?
  3. В своєму житті як часто ви тренуєте себе, самодисциплінуєте?
  4. Чи важливо вам мати реалістичний сценарій майбутнього?
 6. Фізична активність Physiology and activities
  1. Як ви чергуєте свою активність та періоди відпочинку?
  2. Чи можете ви захопитися роботою, не дивлячись на фізичний дискомфорт (холод, голод, сирість)?
  3. Які види відпочинку вам більше подобаються?
  4. Чи користуєтесь ви техніками релаксації?
Отже, в силу індивідуальних особливостей і умов середовища людина в дорослому віці має певний звичний набір стратегій подолання. Якщо всі канали задіяні – виходи зі стресових ситуацій легко і швидко. Можна бути гнучким і придумувати нові копінг-стратегії.   Але в реальному житті, на жаль, часто один або пару сегментів системи зовсім не розвинуті чи призабуті. Щоб поновити та збільшити сили, ресурси в ситуаціях, коли людина «вибита з колії» та зовсім заплутана ,  втратила ґрунт під ногами добре осмислити вже ті частини, які є в наявності та зосередитися на них. В разі кризового стану, коли головною нотою звучить безнадія, глухий кут, набридла  заїжджена пластинка, застій  (особливих зовнішніх причин немає чи не видно, в рамках нормального) варто звернутися до тих частин, які відсутні чи дуже слабкі.
Якщо є випадок, коли немає бажання працювати з самим опитувальником  чи не можливо зосередитися, концентруватися  та довго рефлексувати, та й взагалі Вам хочеться полегшити та донести ефективно зміст та сенс моделі спробуйте  роботу з метафоричними асоціативними картами СОРЕ (в перекладі Подолання). Цей інструмент виник лише завдяки багатовимірній моделі BASIC Ph та є проективною методикою. Ефективність  досягається за рахунок переведення травматичних подій і емоційних відгуків на символічну мову, що дозволяє більш м’яко взаємодіяти без  ре-травматизації.  Всі карти намальовані таким чином, що охоплюють всі шість каналів системи. Особливою родзинкою є карти у вигляді рук, які символічно слугують візуальним показником кожної з шести частин. Див. фото.
 
Ви можете знайти свої власні способи як працювати поєднуючи опитувальник та карти. Це простий і легкий механізм користування – у відкриту чи в закриту,  в залежності , якої мети Ви хочете досягти з клієнтом і від важкості самої ситуації. Сама технічна сторона роботи описана багато у відкритих джерелах, тому не бачу сенсу повторюватися тут. По моїх фото легко зрозуміти, як це використовую я.
Як дослідити існуючі стратегії? присвоїти власні успішні копінг-стратегії, ресурси, відновити мотивацію тощо...
Подосліджуємо "тут-і-зараз" - 
 
Казкову модель я ще  використовую, коли потрібно навчитися внутрішній свободі, яскраво і цікаво говорити промову, імпровізувати, вдосконалювати свої навички спікера та оратора.
 
А ще, мені подобається тестувати саму себе у важкі часи, це хороша річ відновити призабуті хороші звички. Я вдячна групі психологів на чолі з Мулі Лаадом, що подарувала світу такий чудовий, простий та ефективний  інструмент. Бажаю Вам успіху та задоволення у роботі та багато нових знахідок та  копінг-стратегій з моделлю BASIC Ph!
 

Понравилась публикация? Поделись с друзьями!Детальний текст:Комментарии (3)

04.10.2021 19:09:59

Ольго, із вдячністю за матеріал, Віра

03.10.2022 15:19:41

Вітаю.
Я не полюбляю використовувати метафоричні карти, та в такому варіанті мені подобаєтьбся.

26.04.2023 00:23:15

Супєр!!!!!!!!!!!!

Написать комментарий

Возврат к списку