Психологический порлат Psy-practice

ГУМОР: СЕРЙОЗНА СПРАВА ТА ЗБРОЯ ДУШІ У БОРОТЬБІ ЗА САМОЗБЕРЕЖЕННЯ

Сміх звільняє дух, дозволяє долати навіть найтрагічніші обставини. Він допомагає нам струсити головою, стати на ноги й відновити почуття рівноваги та мети. Гумор є невіддільною частиною нашого душевного спокою та здатності вийти за рамки виживання".
(Капітан Джеральд Коффі, військовополонений у В'єтнамі)
Гумор перед неминучою смертю Фройд назвав "гумором шибеника". Його класичний приклад - людину, яку збираються розстріляти розстрільна команда запитує, чи не хоче вона викурити останню цигарку. "Ні, дякую", - відповідає вона, - "я намагаюся кинути". Жарт допоміг приреченій людині переламати ситуацію та взяти емоційний контроль над нею.
Навіть коли над людиною з інвалідністю насміхаються, вона здатна з гумором дистанціюватися від своїх страждань й від глузування, як це довів уже літній сер Вінстон Черчилль. Сидячи в інвалідному візку, він чекав біля будівлі парламенту, поки його не виштовхнули на галерею для наступних дебатів. Молоді парламентарі поряд з ним глузували з того, чому цей старий все ще приходить на дебати, адже він майже не розуміє, що відбувається, і, крім того, він майже сліпий. До цього Черчилль додав: "І навіть кажуть, що він майже оглух!". Черчилль тримав себе в руках. Молоді парламентарі теж?
Саме в моторошних умовах концентраційних таборів, згадував Віктор Франкл, він та його товариші за ув'язненням обіцяли розповідати один одному анекдоти. Коли сміх був можливий, він приносив полегшення принаймні на кілька секунд. Він відганяв зло і підіймав настрій. Навіть там.
"Я б ніколи не впорався, якби не вмів сміятися. Він на мить вивів мене з цієї жахливої ситуації, настільки, щоб зробити її придатною для життя.
"Гумор, як ніщо інше дає відстороненість і здатність піднятись над будь-якою ситуацією, хай навіть на кілька секунд"
(Віктор Франкл)
У книзі «Сказати життю «Так!» Франкл особливо виділяв тему табірного гумору, закликаючи читачів не дивуватися з того що у місцях, де панували смерть деякі люди зберегли почуття гумору.
«Гумор – теж зброя боротьби за самозбереження»
(Віктор Франкл)
Франкл розповідав, як тренував свого товариша, який перебував з ним у таборі, запропонувавши щодня вигадувати якусь смішну історію, яка може з ними статися після звільнення.
Якось Франкл вигадав для товариша ситуацію з майбутнього, коли прийде визволення і той повернеться до своєї професійної діяльності хірурга. У таборі, коли прибувало якесь начальство, наглядачі прагнули збільшити темп роботи ув'язнених, кричачи їм: «Рухайтесь! Рухайтесь!» (Bewegung! Bewegung!) І ось Франкл уявив, як одного разу, у мирному житті, його товариш проводитиме серйозну і тривалу операцію на шлунку, і в якийсь момент в операційну увірветься служитель і закричить: «Рухайтеся! Рухайтеся!», попереджаючи цим про прибуття завідувача відділення.
Так, один ув'язнений жартував, що в майбутньому на званих обідах вони можуть забути і попросити господарку зачерпувати суп із дна каструлі, щоб їм дісталися овочі, а не водянистий бульйон зверху.
Двоє ув'язнених розмовляють між собою про третього, що належить до групи "успішних в табірному житті", і один з них зауважує: "Я ж знав його, коли він був ще всього лише президентом найбільшого банку, тепер же він уже мітить на місце старости».
Франкл любив розповідати анекдоти й сам любив посміятися!
«Кращий анекдот, який я знаю, це анекдот про чоловіка, який приїжджає до польського міста зі значним відсотком євреїв і хоче відвідати бордель. Чоловік цей шукав бордель, але соромився запитати його адресу прямо. Він зупинив старого єврея в каптані і запитав: Де живе ваш рабин? Відповідь: «Ось там, у тому зеленому будинку». Що? – обурився чоловік, який шукав бордель, – такий відомий рабин і живе у борделі?» Його співрозмовник сказав: «Як ви можете таке говорити; адже бордель – у тому червоному будинку навпроти!» «Дуже дякую», – закінчив розмову той, хто шукав бордель, і пішов дорогою до борделю».
Багато американців, захоплених у полон під час війни у ​​В'єтнамі, роками перебували у полоні. Капітан Джеральд Коффі, який провів сім років у сумнозвісному “‘Hanoi Hilton”, розповів, що військовополонених зазвичай тримали в ізоляції, намагаючись зламати їхній дух. Проте їм вдавалося зберігати бадьорість духу, постукуючи по стіні товаришам за ув'язненням і розповідаючи азбукою морзе анекдоти.
Коффі вважає, що гумор був необхідний для його виживання як військовополоненого. Гумор був єдиною річчю, яка була майже постійною протягом усього його перебування у таборах, навіть якщо іноді це був похмурий гумор.
“Ми шукали гумор скрізь, де тільки могли його знайти, включаючи спосіб власного життя й жорстокість охоронців. Військовополонені часто впадали в депресію через свою самотність й боялися, що ніколи не повернуться додому. Все, що могло прорватися крізь цю тривогу та депресію, завжди віталося”.
Коффі описує стару камеру, яка була переобладнана під душ. Хтось подряпав на стіні: "Усміхайся, ти на "Прихованій камері". Можна уявити, який ефект справило це повідомлення на в'язня, який стояв там з опущеною головою і думав, чи вдасться йому вибратися живим. У випадку з Коффі, за його словами, "я сміявся вголос, насолоджуючись не тільки чистим гумором і безглуздістю ситуації, але й цінуючи прекрасного хлопця, який знайшов у собі сили піднятися над власним сумом, розчаруванням, болем та почуттям провини, щоб написати рядок підбадьорення для тих, хто прийде після нього ... він заслужив медаль за це».
Коффі вважає, що у таборах для військовополонених постійно усвідомлювали, що гумор допомагав тримати ситуацію у перспективі. Попри на те, як погано йшли справи, він допомагав їм на мить відсторонитися від них і зрозуміти, що все може бути ще гіршим.
Отже, гумор це цілюща сила, яка заслуговує серйозного ставлення та суто людський феномен, який дозволяє дистанціюватися від усього і всіх, а значить, і від самих себе, щоб взяти себе в руки.

Понравилась публикация? Поделись с друзьями!







Текст анонса:




Детальний текст:



Написать комментарий

Возврат к списку