Іноді в процесі роботи з клієнтами ми виявляємо та змінюємо установки повинності.
Наприклад уявлення життя "я повинен...": ходити на роботу, спілкуватися з людьми, гарно виглядати, терпіти погане відношення до себе, бути хорошим у спілкуванні з кумом, братом, сватом і т.д.
Установка повинності має 2 сторони: відносно хорошу і дуже погану.
Відносно хороша-ви робите те, що робити не хочете (іноді завдаючи шкоду емоційному стану, кар'єрному зростанню, саморозвитку, економічному збагаченню, втратою можливостей, відсутністю комфорту).
Це приносить свої девіденди у вигляді грошей (робота, яку терплю, хоча "не можу!"), якогось спілкування (навіть деструктивне і без жодного задоволення), якогось статусу (я популярний та важливий в певних колах (хоча вони мені не цікаві і взагалі хочу займатись іншим).
Дивлячись на ці установки варто задати запитання "Де більше плюсів: в тому щоб дотримуватися установок, або ж ігнорувати їх?"
Дуже погана сторона повинності-відсутність свободи вибрати модель поведінки в певних ситуаціях, втрачається контроль над реальністю, сприйняття себе як пасивного об'єкту світу (кудись ходить, бо вимушена, щось робить, бо треба).
Життя кожної людини не можна звести до простих правил, дотримуючись яких можна здобути якесь безтурботне щастя чи куди більш ефемерний успіх.
Але люди шукають такі правила, запозичують їх, створюють власноруч і найдивніше-беззаперечно дотримуються (свідомо або неусвідомлено), виключаючи будь-які альтернативи.
Позбувшись установок повинності ви здобуваєте дещо набагато важливіше, конструктивніше та творче.
Втім подібний крок супроводжуватиметься тривогою та страхами.
В установках "безпечніше" та "чіткіше". Закликаю всіх обдумати та відчувати власне життя, перш ніж покладати на нього повинності.
Згадую як відповів Карл Юнг клієнтці на запитання: "Як знайти свій шлях?"
Його відповідь: "Збитися зі шляху!"