Психологический порлат Psy-practice

Сон-друг чи ворог? Значення якості сну для здоров’я.

Здоровий сон-важлива складова якості життя людини. Навіщо нам сняться сни? Як правильно підготуватися до сну?

Якщо у нас немає проблем у цій сфері і ми не страждаємо на безсоння, то ми можемо недооцінювати вплив якості сну на наше повсякденне життя. Тим часом сон-це важливий період у життєдіяльності нашого організму. Він необхідний для відпочинку тіла та відновлення витрачених протягом дня сил. Уві сні притуплюється воля людини, втрачається контроль над увагою і настає сприятливий час для несвідомого. Однак психічне життя особистості не припиняється, воно продовжується і протягом сну.

Уві сні головний мозок намагається переробити, осмислити різні події нашого денного життя, емоції, переживання. Відбувається як би обробка отриманих днем вражень та очищення від не потрібної інформації на рівні нервових клітин(нейронів). Протягом сну нервова система організму займається регуляцією роботи внутрішніх органів. Виходить, що для здоров’я добре спати просто необхідно.

Науковці досі не дійшли єдиної думки-чому нам сняться сни? Існують припущення про те, що сни допомагають нам об’єднати наші спогади і, можливо, навіть підготуватися до майбутніх подій. Видатний австрійський психолог і психіатр Альфред Адлер вважав сон не протилежністю неспання, «але іншим ступенем неспання». Адлер вважав, що якщо людина розуміє своє сновидіння(чому воно йому сниться), то він як би отримує владу над ним і може позбутися нав’язливих снів(А. Адлер «Наука жити»,2016). Мені дуже сподобалася відповідь однієї пацієнтки на моє питання про якість сну. Я запитала: «Як ви спите?» І ця жінка відповіла: «Коли я спокійна, я сплю добре.» Дійсно, коли ми знаходимося у рівному настрої, справляємося з негативними думками та перестаємо тривожитися, тоді наш сон стає якіснішим. Як же набути психічну рівновагу і підготувати себе до гарного сну? У різних джерелах дуже багато різноманітних порад на цю тему. Насамперед(по можливості) необхідно вести активний спосіб життя вдень, бажано чергувати фізичне навантаження з інтелектуальним: займатися фізкультурою, читати книги, вивчати іноземні мови тощо. За кілька годин до сну потрібно обмежити вживання кофеїну та важкої, щільної їжі. Дуже корисно прогулятися перед сном у сквері чи парку. За три години до сну потрібно зменшити освітлення в будинку, припинити використання гаджетів. Можна прийняти ванну або душ, заварити собі трав’яний чай з м’ятою або мелісою. Важливо психологічно налаштувати себе на сон(буквально сказати собі що «скоро я спатиму»), обмежити розмови, прослуховування музики. Прокидаючись вночі, не вмикайте світло, а використовуйте нічник. Якщо ви не знаходитесь у зоні бойових дій і немає безпосередньої загрози життю, варто відмовитися від перегляду новин. Дуже добре впливає на емоційний стан і впорядковує думки ведення щоденника. За дві-три години до сну можна письмово підбити підсумки дня, коротко описати свої проблемні моменти(тобто перенести все це на папір) і скласти список справ на наступний день. Ліжко має бути максимально комфортним і затишно влаштоване.
Насамкінець хочу навести таке тематичне англійське прислів’я:

«Early to bed, early to rise makes a man healthy, wealthy and wise.»

(Рано лягай спати, рано вранці вставай-будеш здоровим, багатим і мудрим). Лягати спати раніше потрібно ще й для того, щоб застати вироблення мелатоніну. Цей гормон відповідає за омолодження організму, а якщо його недостатньо(при нічному неспанні), тоді людина частіше хворіє і швидше старіє.

Бажаю всім здоров’я!

Понравилась публикация? Поделись с друзьями!







Переклад назви:




Текст анонса:




Детальний текст:



Написать комментарий

Возврат к списку