Психологический порлат Psy-practice

Релігійний фанатизм

Отже, почнемо вслане з того, що це таке - Релігійний фанатизм - це крайня ступінь захоплення релігійною діяльністю зі створенням з неї культу, поклонінням і розчиненням в групі однодумців. Крім релігійного, існують інші поширені варіанти фанатизму - політичний (партійний), спортивний, музичний та т.д..

Звернення до давніх релігійних культів характерно для кризових моментів історії країни. Так, на Кубі під час гострої кризи 1992-1993-х років повсюдного поширення набули давній культ і чорна магія африканського народу йоруба, і тоді Фідель Кастро та інші вищі особи держави стали з'являтися в білих шатах і здійснювати обряди релігійного обмивання і очищення від всяких гріхів . Тоталітарне суспільство приписує вождям магічні властивості, щоб сподіватися на них. 


Членами релігійних фанатичних груп стають залежні особи, нездатні брати на себе відповідальність за своє життя і відчувають себе впевнено лише в групі, що веде сильний лідер. 

Чим більше вони втрачають свою індивідуальність, тим сильніше потребують ідентифікації з лідером і групою, щоб отримати нарцисичне відчуття всемогутності. Такі особистості легко можуть стати жертвою психологічного лідера, який проводить масові тренінги, як Рої Хаббард та інші саєнтологи, або сеанси гіпнозу, як Кашпіровський.  Ще більш масштабний вплив надають фінансові піраміди типу МММ, організована злочинність, тоталітарні державні режими, міжнародні мафіозні клани і релігійно террорістістіческіе об'єднання. У релігійні секти найлегше залучаються особи, зайняті інтенсивним духовним пошуком, які прагнуть до «Абсолютної Істини», часто розуміється як прості і однозначні відповіді на складні питання.

Участь людей в різноманітних сектах приводить їх в стан деіндивідуалізації, розторможування інстинктів і психофізичного порушення, аналогічному сп'янінню психостимуляторами, аж до появи галюцинацій. Різко підвищується сугестивність по відношенню до виконавця - ідола, кумира. Через якийсь час людина вже не може жити цього.  Схожий вплив чинив біснуватий фюрер під акомпанемент маршируючих колон чорносорочечників і натовпу, скандують: «Зіг хайль!».  Релігійні фанатики виявляють також аддикцию відносин, бажання, щоб їхні однодумці панували над іншими, прагнення до руйнування і саморуйнування. Свідомість адепта культу визначається груповими цінностями, відповідальність за життя самовіддано передається лідеру. Аддиктивной мотивації фанатичного поведінки сприяє обстановка груповий таємниці, магічні ритуали, ідеологічний напруження - все це заповнює «порожнечу» реальному житті аддикта. Характерна нетерпимість до інакомислячих: «Хто не з нами, той проти нас».

Але як даним месіям вдається контролювати людей так сильно? Це досліджував Роберт Ліфтон. Зокрема він виділяв:
1. Контроль середовища. Контроль життєвого середовища та спілкування в межах цього середовища. Сюди входить не тільки спілкування людей один з одним, але і проникнення в свідомість людини групових уявлень, які поступово стають визначальним фактором при прийнятті рішень.
2. Містичне маніпулювання. Спеціальна технологія планування «випадковостей» і «надприродних» подій. Все маніпулюють усіма заради вищої мети.
3. Вимога чистоти. Встановлення нездійсненних стандартів поведінки, що сприяє створенню атмосфери провини і сорому. Незалежно від того, які зусилля прикладає людина, він завжди зазнає невдачі, відчуває себе поганим і працює ще старанніше.
4. Культ сповіді. Руйнування кордонів особистості, що пропонує визнаватися в будь-якої думки, почуття або дії, які можна запідозрити в невідповідність груповим правилам. Отримана при цьому інформація не прощається і не забувається, а використовується з метою контролю.
5. Священна наука. Віра в абсолютну наукову і моральну істинність груповий догми.
6. нутрішньогрупова мова. Використання фраз і слів-кліше з метою обмежити мислення членів групи абсолютними, чорно-білими формулами, зрозумілими тільки для присвячених і таких, що усувають самостійне критичне мислення.
7. Доктрина вище особистості. Нав'язування вірувань групи на противагу досвіду, свідомості і цілісності особистості.
8. Поділ існування. Віра в те, що члени групи мають право на існування, а всілякі критики, дисиденти і іновірці - не мають. Під впливом такого впливу докультовая особистість хворого витісняється аддиктивною особистістю, повністю підпорядкованою інтересам групи.

С. Хассен (2001) детально описує, як адепт культу відмовляється від своїх колишніх цілей, розриває важливі відносини, віддає групі весь свій час і кошти, працює на неї за гроші. Він погано харчується, мало спить, ігнорує ознаки хвороби, відмовляється від медичної і психологічної допомоги, нехтує порадами лікаря. Змінюється його одяг, зачіска, вага, дієта; у нього з'являється неживий пильний погляд наркомана, змінюється побудова промови, міміки і манери, знижується почуття гумору. З екстраверта він може перетворитися в інтроверта і навпаки. Аналітичне мислення підміняється магічним. Лінивий перетворюється в трудоголіка, безвідповідальний - в відповідального, неохайний - в охайного, незібраний - в пунктуального. 
Колишні інтереси і хобі зникають, змінюються уявлення про чесність. Він фанатично прагне звернути інших у свою віру, використовує жаргон «для посвячених», механічно монотонно повторює завчені постулати. Сім'я і друзі стають об'єктами проповіді, як ніби потребують порятунку. Втрачаються зв'язки з сім'єю і друзями, він ухиляється від обіймів і поцілунків, ізолюється, не бере участі в сімейних подіях, велику кількість часу проводить з групою, переселяється жити до інших членів групи. Змінюються політичні та релігійні переконання, студенти переходять на вечірню форму навчання, змінюють спеціалізацію або припиняють навчання.
Остаточно від впливу секти можна звільнитися тільки за допомогою спеціально створеної команди близьких і друзів аддикта, які спільними зусиллями можуть повернути його до колишнього життя. Ядро команди становлять рідні хворого і його близькі друзі. В команду включаються також люди, з якими адепт культу був пов'язаний до свого вступу в секту, інші сім'ї з аналогічними проблемами, колишні члени секти. Підготувати таку команду для терапевтичного втручання може сімейний терапевт чи психіатр.



Понравилась публикация? Поделись с друзьями!







Переклад назви:




Текст анонса:




Детальний текст:



Написать комментарий

Возврат к списку