Психологический порлат Psy-practice

ПАНІЧНА АТАКА

➡ Раптовий страх: що відбувається під час панічної атаки?

Прискорене серцебиття, запаморочення, тиск у грудях, задишка, страх втратити контроль або навіть померти. . .

Будь-хто, хто мав напад паніки, знає, наскільки це може бути страшно та незручно. 

  💡 💡 💡 Сигналізація без небезпеки

Коли в будівлі починається пожежа, спрацьовує звукова сигналізація, яка попереджає мешканців про небезпеку та закликає їх вжити заходів, щоб дістатися до безпечного місця. У багатьох відношеннях страх є людським еквівалентом такої тривоги, оскільки він також сигналізує про небезпеку та спонукає діяти, щоб впоратися з нею. Так звана реакція на стрес, викликана небезпекою, змушує тіло  боротися, тікати чи завмерти.

Ця вроджена тривога може бути надзвичайно корисною в умовах надзвичайної небезпеки.  Коли страх виникає, навіть якщо реальної загрози немає або коли рівень страху, який виникає, не відповідає рівню загрози, страх може принести страждання. Це дуже схоже на пожежну сигналізацію, яка спрацьовує, коли ви, скажімо,  щось смажите, іншими словами, сигнал тривоги, який спрацьовує, хоча насправді пожежі немає, — помилкова тривога.

Коли виникає панічний напад, і тіло, і мозок раптово досягають високої готовності, хоча майже завжди реальної загрози немає. Людина відчуває сильний страх, змішаний із цілим набором фізичних реакцій: прискорене серцебиття, запаморочення або нудота, а також приголомшливі думки, такі як —  «Я сходжу з розуму» або «Я помру». Вся ця реакція, здається, виникла нізвідки. 

Що відбувається в тілі та розумі? 

Під час нападу паніки фізичні та когнітивні процеси взаємодіють один з одним, наростаючи й наростаючи, перш ніж досягти піку, а потім зменшитися. Хоча точні причини відрізняються від людини до людини, є деякі загальні умови, які можуть сприяти цьому: підвищений стрес, недосипання та вживання таких речовин, як нікотин, кофеїн, алкоголь або наркотики.

Фізичні відчуття, такі як прискорене серцебиття, викликають страх і викликають тривогу. Тіло реагує, виробляючи більше енергії, що потім змушує серце битися ще швидше. Розум сприймає фізичні зміни як «небезпеку», викликаючи ще більш швидке серцебиття і так далі.

Під час нападу паніки тривога зазвичай досягає піку через кілька хвилин і, у більшості випадків, завершується приблизно через 15-20 хвилин. Це тому, що організм може підтримувати цей рівень інтенсивності лише так довго, перш ніж перейти в режим відновлення. Це відбувається само по собі, і людині, яка зазнає нападу, не потрібно нічого робити.

Незручно, але нешкідливо

Фізичні реакції, які виникають під час нападу паніки, можуть здатися справді страшними, і нерідко людина, яка відчуває їх, викликає швидку допомогу або хвилюється навіть через довгий час після нападу, що щось фізично не так. Проте більшість панічних атак є результатом поєднання досить тривожного темпераменту, підвищеного стресу та певних переживань.

Незважаючи на це, якщо у вас виникне напад паніки, варто пройти обстеження у лікаря, щоб виключити інші причини. Однак якщо у вас виникає спокуса знову і знову звертатися до лікаря з цього приводу, не робіть цього. Найбільш імовірним сценарієм є відсутність фізичної причини, особливо якщо лікар уже виключив інші захворювання.

Яка різниця між панічною атакою та панічним розладом?

Панічні атаки — це окремі випадки, які виникають і йдуть. При панічному розладі людина буде відчувати повторювані напади паніки, а також те, що називається «тривогою очікування», або сильним занепокоєнням або страхом, що відбудеться нова панічна атака. Це занепокоєння, у свою чергу, спонукає людину певним чином змінити свою поведінку, наприклад, уникати будь-яких можливих тригерів нападу в надії, що новий напад не відбудеться.

Як правило, люди з панічним розладом уникають фізичних навантажень і хвилювань, щоб пульс і серцебиття не прискорювалися. Деякі також уникають залишатися на самоті, щоб не залишитися без допомоги в разі надзвичайної ситуації. Цю поведінку називають «поведінкою уникнення».

Крім того, люди з панічним розладом можуть шукати багато запевнень, що з ними все гаразд. Ось тут можуть початися часті поїздки до лікаря. Цю поведінку називають «безпечною поведінкою». Спільним у поведінці уникання та безпечній поведінці є те, що вони створюють початкове відчуття безпеки та можуть, у короткостроковій перспективі, зменшити страх перед новим панічним нападом. Однак у них є величезний недолік: чим більше хтось спрямовує своє життя на те, щоб уникнути нападів паніки, тим більш загрозливими стають ці напади в його розумі — тоді страх укорінюється і диктує більше в його поведінці  та думках.

Що може допомогти?

У разі нападу паніки найбільше допомагає прийняття фізичних процесів і страху.

Замість того, щоб боротися з панікою, визнайте те, що відбувається.

 💡 Нагадайте собі, що ви відчуваєте напад паніки, він нешкідливий і пройде сам по собі за відносно короткий час. Ви можете сказати собі щось на кшталт: «Це напад паніки. Моє серце б’ється. У мене запаморочення і почервоніння. Це пройде. Я в порядку». 

 💡 Поки ви спостерігаєте за тим, що відбувається, це також може допомогти уповільнити дихання та свідомо робити глибокі вдихи. Коли ви панікуєте, дихання автоматично стає дрібнішим і прискореним, через що деякі люди можуть відчувати, що вони не можуть повністю перевести дихання, що може викликати ще більше занепокоєння. Вдихніть через ніс, рахуючи до 4, затримайте дихання на 7 і видихніть, рахуючи до 8. Довший видих допоможе заспокоїти нервову систему. Повторюйте ці вдихи, доки не відчуєте, що ваше тіло починає заспокоюватися.

Після нападу паніки намагайтеся не уникати можливих тригерів. Отже, якщо, наприклад, після їзди на велосипеді у вас напад паніки, поверніться на велосипед якомога швидше. Це надішле вашому мозку сигнал, що паніка була помилковою тривогою і хвилюватися не варто.

Якщо у вас часто виникають напади паніки та ви помічаєте, що вони впливають на ваше життя потрібно звернутися за професійною допомогою до психолога. Терапія досить ефективна при більшості тривожних розладів.

Разом ви та психолог можете дістатися до першопричин ваших панічних атак і крок за кроком протистояти своєму страху.

Понравилась публикация? Поделись с друзьями!







Текст анонса:




Детальний текст:



Написать комментарий

Возврат к списку