Панічний розлад — це стан повторювананих нападів паніки — епізодів, що характеризуються набором тривожних фізичних і психологічних симптомів.
Типовими симптомами під час панічної атаки є задишка, тремтіння та біль у грудях, які можуть змусити людину боятися серцевого нападу.
Психічні та емоційні симптоми, які супроводжують ці тілесні відчуття, можуть бути однаково страшними. Багато людей, які мають панічні атаки, описують відчуття, ніби вони божеволіють, втрачають контроль і навіть вмирають.
Два симптоми, які часто виникають під час панічних атак, — це деперсоналізація та дереалізація. Хоча вони дещо схожі та можуть виникати разом, вони є окремими та відмінними симптомами.
Деперсоналізація
Характерною ознакою деперсоналізації є відчуття відокремленості від тіла, ніби людина більше не «проживає» у своєму фізичному «я», а радше спостерігає за ним на відстані. Може здатися, що людина не контролює свої дії. Це жахливе відчуття часто супроводжується думками та страхом втратити зв’язок з реальністю або втратити контроль над собою.
Деперсоналізація може викликати фізичні відчуття, такі як оніміння або поколювання. Це також може бути симптомом іншого психічного захворювання, наприклад депресії; наслідок зловживання наркотиками; і побічний ефект ліків проти тривоги.
Дереалізація
Дереалізація передбачає відчуття відчуженості від оточення. Людина може відчувати себе відірваними від зовнішніх об’єктів, включаючи інших людей. Часто люди описують дереалізацію як відчуття відстороненості або туману. Люди та предмети в навколишньому середовищі можуть здаватися нереальними, спотвореними або схожими на мультфільми. Інші повідомляють, що почуваються в пастці свого оточення або сприймають своє оточення як сюрреалістичне та незнайоме.
Управління симптомами
До кінця не зрозуміло, що викликає деперсоналізацію або дереалізацію під час нападу паніки. Одна з теорій полягає в тому, що ці симптоми, окремо чи разом, можуть служити вбудованими механізмами для боротьби з надзвичайним стресом і тривогою. Під час нападу паніки вони можуть дозволити трохи відійти від себе та неприємних відчуттів.
Немає лікування лише деперсоналізації чи дереалізації, але варто зауважити, що як тільки напад паніки починає вщухати, ці симптоми також зникають, і є речі, яким можна навчитися, щоб пришвидшити цей процес.
Боротьба з дереалізацією
Якщо ви відчуваєте дереалізацію, спробуйте як завгодно використовувати свої органи чуття, щоб повернутися до реальності. Пощипніть шкіру на тильній стороні долоні. Тримайте щось холодне або дуже тепле (але не настільки гаряче, щоб вас обпекти) і зосередьтеся на відчутті температури. Порахуйте або назвіть предмети в кімнаті. Намагайтеся, щоб ваші очі рухалися.
Боротьба з деперсоналізацією
Якщо ви відчуваєте деперсоналізацію, уповільніть дихання. Часто під час нападу тривоги дихання стає прискореним і поверхневим, що заважає кровотоку до мозку. Зробіть дуже, повільні вдихи, зосереджуючись на підтримці довгого видиху.
Оскільки деперсоналізація викликає відчуття відчуженості від інших, зверніться до друга або іншої людини, щоб поговорити з ним. Дайте їм зрозуміти, що ви відчуваєте, і попросіть їх продовжувати розмовляти з вами: неважливо, про що ви говорите, якщо це тримає вас на місці реальності моменту.
Отримання допомоги
Як симптоми панічного розладу, деперсоналізація та дереалізація можуть бути дуже страшними та тривожними, але вони не вважаються небезпечними чи такими, що загрожують життю. Після лікування панічного розладу панічні атаки та симптоми, які вони викликають, більше не повинні виникати. Кваліфікований фахівець із психічного здоров’я, з яким ви відчуваєте себе комфортно, може допомогти вам впоратися з панічним розладом.