Всім привіт, дорогі друзі! З вами на зв’язку rudyi@psy
Сьогодні ми обговоримо тему, яка хвилює багатьох людей, проте дуже рідко вона висвітлюється, особливо в соцмережах. В кількох аспектах ми висвітлимо питання «Чому підписки на сторінки психологів не допомагають вам вирішувати психологічні проблеми?»
Для того, щоб спробувати дати відповідь на це запитання для початку потрібно змоделювати ситуацію, в яку часто потрапляють люди, зустрівшись з тими чи іншими життєвими труднощами. Припустимо, що щось у житті людини пішло не так. Тут спектр «не так» дуже широкий, наприклад можливий підвищений рівень тривожності, апатія, безсоння, низька самооцінка, відсутність мотивації до діяльності і багато чого іншого.
Зустрівшись із якимось симптомом (неважливо яким саме), або сукупністю симптомів людина починає шукати варіанти вирішення проблеми і часто знаходить їх самостійно. Проте це можливо при одній умові. Не секрет, що багато життєвих труднощів обумовлені зовнішніми обставинами (важка праця, відсутність відпочинку, сварка з близькою людиною і т.д.) У випадку виявлення і зміни зовнішніх обставин, які призвели до певних симптомів життєві труднощі можуть бути усунені і без психологічної допомоги.
Буває, що кілька разів спробувавши змінити обставини зовнішньої реальності людина зустрічається з тим, що проблеми не зникають, оскільки їх корінь лежить не зовсім у зовнішньому світі, або не тільки у зовнішньому світі. Тут можливий різний розвиток подій. В одному варіанті хтось може кинутись в крайнощі заперечення «Зі мною все нормально, просто потрібно ще більше відпочинку, зарплати, сну і т.д. і т.п.», або ж «Зі мною все добре. Просто навколо всі ідіоти, начальник козел, партнер не такий і т.д.»
Або ж людина розуміє, що джерело її проблем знаходиться у власному внутрішньому світі і намагається змінити себе. В такому випадку дехто звертається за допомогою до спеціаліста, наприклад психолога, практичного психолога, психотерапевта чи психіатра, залежно від задач, які потрібно вирішувати, а дехто самостійно шукає вирішення власних проблем у безкінечних масивах інформації, наданих мережею інтернет. Тут іноді також буває доречним висловлювання «Самолікування шкідливе для вашого здоров’я».
Зазвичай в останньому варіанті людина знаходить спеціаліста-експерта (а часто і не експерта), який їй імпонує, говорить правильні, популярні, або ж шокуючі речі. Звісно люди люблять шукати рецепти вирішення проблем і бажано, щоб цей спецаліст давав поради «Як позбутися того…?», «Як вирішити те…?» і т.д. і т.п. Мої клієнти та підписники також регулярно задають мені подібні запитання і я завжди намагаюсь пояснювати, що все залежить від контексту, а часто і від хибності знайдених нами проблем, яких насправді немає, або вони не там де нам здається.
Я також грішу клікабельними назвами «Як позбутись…?» «Як знайти…?» , оскільки в епоху соціальних мереж потрібно, щоб твою інформацію відкривали, читали і поширювали. (Нагадую, що ви завжди це можете зробити на моїй сторінці). Проте я не прихильник порад і рецептів, оскільки в клієнтцентрованій терапії ЄДИНИМ ЕКСПЕРТОМ, ЯКИЙ ЗНАЄ ЯК ПРАВИЛЬНО ПРОЖИВАТИ СВОЄ ЖИТТЯ Є ТІЛЬКИ САМ КЛІЄНТ. Ми ж займаємось тим, що допомагаємо відновити контакт клієнта з собою і цим його власним знанням, всупереч соціальному тиску, прийнятим нормам, закладеним установкам, блокуючим переживанням, психо-травмуючому досвіду і т.д.
Проте люди продовжуть шукати рецепти для вирішення проблем, переконуючи себе, що в них саме ці проблеми і в тому місці, де вони думають. Поради та рецепти знаходяться у спеціаліста, який імпонує. Потім вони застосовуються в житті, або намагаються застосовуватись на практиці. (Часто люди думають, що одного тільки знання достатньо, щоб їхнє життя змінювалось.) Якщо результату немає, то починається кочування просторами інтернету до іншого спеціаліста. Потім виникає враження, що для вирішення моєї проблеми одного спеціаліста мало і ми знаходимо ще і ще.
Підписуємось на їхні сторінки, читаємо їхні пости, переглядаємо відео і ось уже у наших друзях цілі консиліуми психологів, практичних психологів, психотерапевтів та навіть психіатрів, які в своїх соцмережах так завзято намагаються знайти вирішення саме нашої проблеми (ми точно знаємо яка вона і де, або думаємо, що знаємо). Іноді це спрацьовує, проте ймовірність такого варіанту розвитку подібна до гігантського виграшу в лотерею (1:1000000). Чому це не працює для вирішення наших психологічних проблем?
1) Інформація подана спеціалістом орієнтована на широку аудиторію. Експерт повинен писати та говорити про речі та проблеми, які обговорюються та поширені в суспільстві. Так він поширює свою експертність. Проте ваш індивідуальний досвід особливий і психотравмуючі фактори, так само як і психологічні проблеми, які були у вашому житті унікальні. В інших людей вони можуть бути подібними, проте ніколи не бувають такими ж.
2) Спеціаліст публікує своє усвідомлення ситуацій і проблем на основі власного життєвого та професійного досвіду (в купі з фактами якщо спеціаліст професійний). Проте всі практичні психологи і психотерапевти, у яких є досвід роботи підтвердять, що з кожним новим клієнтом вони зустрічаються з унікальним досвідом, який раніше не переживали, тобто у роботі з кожною людиною завжди присутня новизна.
3) Найвеличніші психологи світу стверджували, що порада чи рекомендація людині від спеціаліста як покращити своє життя не носить такої цінності та ефекту як ЦЕ Ж САМЕ УСВІДОМЛЕННЯ, ЯКЕ САМОСТІЙНО ПРИХОДИТЬ ДО КЛІЄНТА ПІД ЧАС ПСИХОТЕРАПІЇ, АБО ВНАСЛІДОК ТАКОЇ ТЕРАПІЇ. Саме тому під час психологічної роботи я не даю своїм клієнтам поради того як жити чи як чинити в тій чи іншій ситуації (хоча дуже часто, особливо на ранніх етапах роботи, вони цього просять). Натомість я наприклад розповідаю, що буває якщо зробити (це…), або чого не трапиться якщо (це…) не зробити. Вибір робити чи не робити завжди залишається за клієнтом.
4) Інформація отримана надто легко не сприймається нами як значуща. Що може бути легше, ніж загуглити, або сказати «Сірі, як побороти лінь?» і подивитись коротеньке відео на цю тему. Довге відео потребватиме концентрації. Дофамін викинутий в мозок, задоволення отримане таке ніби проблема вирішена, хоча… До речі безплатна інформація також відноситься в категорію легко отриманої. Коли ви платите за якусь послугу часом та коштами існує більша ймовірність того, що отримані вами знання ви застомуєте на практиці. Наприклад, як багато ви знаєте людей, які досконало або хоча б добре вивчили іноземну мову за допомогою безплатних курсів в інтернеті? Правда ж не багато..!?
Якщо інформація була вам цікавою-ставте лайки, коментуйте та поширюйте її в соцмережах. Для вас це питання однієї хвилини, а для мене можливість бути побаченим та почутим, тими кому це дійсно потрібно. Будьте щасливими!