Кілька століть тому ностальгію медицина сприймала виключно як хворобу пов'язану із тугою солдат за власним домом. На неї списували симптоми серцевої аритмії, зміну кров'яного тиску і нудоту. Причому першочергово ностальгія як захворювання описувалась у солдатів, які перебували у воєнних походах далеко від власного дому та через хворобливі симптоми не могли продовжувати бойові дії.
Медицина йшла вперед, психологія також починала свій активний розвиток, в результаті чого вчені прийшли до висновку, що ностальгія не була причиною хворобливих симптомів у людей. Ба більше, вона тільки іноді супроводжувала такі симптоми, викликані іншими хворобами і сама ностальгія, як явище, проявлялася не тільки в солдат, а й в інших людей.
З часом до терміну ностальгія стали відносити не тільки тугу за рідним домом чи країною, а й загалом переживання, пов'язані зі спогадами про минуле конкретної людини.
Тут ми наближаємось до дуже важливого аспекту поведінки людини, яка переживає ностальгію. Людина відчуває тугу не за об'єктивними чинниками минулого (краща зарплата, стабільна економіка, смачне морозиво), а за власними переживаннями, пов'язаними із цими моментами.
Для того, щоб сформувати своє переживання стосовно якогось моменту минулого зовсім не обов'язково його проживати насправді. Іноді достатньо тільки почути хорошу історію від друга, про те, як класно йому жилося тридцять років тому і ось уже виникає приємне переживання, а досвід друга сприймається як власний.
Більше того сучасні дослідження показують нам, що більшість людських спогадів ілюзорні та мають брехливий характер. Ми не можемо запам'ятовувати всі аспекти подій, які з нами відбувалися, тому запам'ятовуємо тільки якісь загальні знаменники, а для деталей у спогадах в нас часто включається в роботу уява.
Спогади можуть навіюватися батьками, сестрами, дідусем чи бабусею. І ось трапляється ситуація, коли людина починає ностальгувати за минулим, у якому її навіть не було.
Та чи погане явище ностальгії і чи дійсно раніше було краще? Давайте розбиратися!
Професор соціальної та персональної психології Констянтин Седікідес провів серію експериментів, де в людей штучно викликали ностальгію. З'ясувалось, що люди, які легше входять в стан ностальгії є більш емоційно стабільними та цілісніше сприймають власне життя. Ностальгія впливала на загальний емоційний фон з піднесенням, переоцінкою власного життя та моментами переживання радості.
Вінгер Хойтс експериментально довів, що від прослуховування старих улюблених пісень не тільки покращується емоційний стан, а й фізично піднімається температура тіла.
Переживання ностальгії це не погане відчуття, в якому явно не потрібно собі відмовляти. Єдине відкриття, в якому варто собі признаватись щоразу коли відчуття "раніше було краще" повертається-це те, що раніше було по-іншому. Було прекрасно, чудово, неймовірно, і, можливо, зараз, завтра або через тиждень також буде чудесно.
Не відмовляйтесь від минулого, проте не варто розчаровуватись в теперішньому і майбутньому. Ми переживали прекрасні моменти і чудесні моменти ще попереду. Ностальгуйте з розумом!
Якщо інформація була вам корисною-ставте лайки, коментуйте та поширюйте її в соцмережах. Можете написати, що ностальгія означає саме для вас. Для бажаючих працювати з психологом онлайн-запис в приватні повідомлення. Будьте щасливими!