Психологический порлат Psy-practice

На все свій час...

Часто чуємо приказки такого змісту: 
"Бережи час, час за гроші не купиш" 
"На все свій час" 
"Час усього навчить" і тд

Так ось деякі тверджнння доведені вченими

Етологічні теорії поведінки.
Згідно етологічної теорії, багато моделей поведінки не тільки тварин, а й людини є вродженими та адаптивними, тобто служать цілям виживання. Етологи вважають, що для людей, так само як і для тварин, характерні видоспецифічні моделі поведінки, однакові у всіх людей незалежно від культурних відмінностей. Такі дії, як, наприклад, чіпляння, хапання, плач, усмішка, смоктання і ін., Грають для немовлят адаптивну роль, оскільки вони стимулюють турботу з боку дорослих. Однак етологи визнають, що інстинкти відіграють адаптивну роль тільки в певних умовах середовища.

Ключову роль у розвитку сучасної етології зіграв австрійський зоолог, лауреат Нобелівської премії Конрад Лоренц (1903-1989), в найбільшою мірою відомий дослідженням імпринтингу. Цей термін, введений К. Лоренц, позначає здатність пташенят деяких видів птахів в перші години автоматично фіксувати відмінні ознаки поведінки перших зовнішніх об'єктів, що знаходяться в безпосередній близькості і нагадують за своїми істотними ознаками мати. К. Лоренц зауважив, що дитинчата багатьох видів птахів з народження володіють реакцією проходження, наприклад, тільки що вилупилися гусенята йдуть всюди за гускою. Але що ініціює реакцію наслідування? Він припустив, що пташенята слідують за першим об'єктом, що рухається, який вони бачать після вилуплення. Зазвичай цим об'єктом виступає мати, але коли К. Лоренц взяв на виховання диких гусенят, які залишилися без батьків, вони стали приймати його за свою матір, слідуючи за ним, куди б він не йшов, при цьому ігноруючи дорослих гусей, у них виробився на дослідника імпринтинг.

Спостереження імпринтинга призвело до створення концепції критичного періоду. К. Лоренц виявив, що види птахів розрізняються по колу об'єктів, на які у них виробляється імпринтинг. Однак завжди існує певний критичний період, який, як правило, триває близько дня з моменту появи пташеня на світ, протягом якого і відбувається запам'ятовування рухомого об'єкту. Якщо пташенята бачать рухомий об'єкт після закінчення критичного періоду, його фіксації не відбувається. Таким чином, критичний період - «це відрізок часу в розвитку, коли може відбуватися специфічний вид навчання; до і після критичного періоду подібне навчення відбуватися буде складно або навіть неможливо». В даний час стосовно розвитку людини замість суворого поняття критичного періоду використовують поняття «сензитивний період». Сензитивний період - це сприятливий час для розвитку певних здібностей, саме тоді індивід особливо чутливий до впливів з боку навколишнього середовища. Однак межі цього періоду визначено менш чітко, ніж кордони критичного періоду. Розвиток тієї чи іншої здатності може статися і пізніше, але це буде пов'язане з великими труднощами.
О.Молчанова А.Болотова
Переклад на укр Соскида А.М

Понравилась публикация? Поделись с друзьями!







Переклад назви:




Текст анонса:




Детальний текст:



Написать комментарий

Возврат к списку