Психологический порлат Psy-practice

Як розпізнати псевдо-експерта? Здоровий процес психотерапії.

Всім привіт, дорогі друзі, знайомі, підписників та клієнти! З вами @rudyi.psy

Сьогодні в нас знову цікава тема для висвітлення. Поговоримо про неекспертів у галузі психологічної науки, які представляють себе спеціалістами. Звернення зі своїми проблемами до психолога-це не панацея у їхньому вирішенні. Це тільки один із можливих шляхів, який може бути дієвим, або ні. 

Багато нюансів у виборі спеціаліста: чи підходить він вам, чи підходить вам цей вид психотерапії і навіть чи до справжнього спеціаліста ви звернулися?

Стосовно останнього варто бути дуже обережними, оскільки в сфері психології дуже багато псевдо-експертів без профільної освіти  і вони часто говорять реальну маячню. 

Мені особисто кілька разів висвітлювалась реклама в соцмережах "Станьте психологом без освіти, якщо не бажаєте витрачати на це роки навчання! З нашими двохмісячними курсами і реально працюючими методиками..." Подібне явище викликає обурення та нерозуміння в одному випадку та гнів і злість в іншому.

Я розумію, що є люди, які ведуться на це і куди гірше-такі люди йдуть працювати до тих, кому потрібен справжній психолог чи психотерапевт.

Саме тому варто просити у людини, яку ви обрали своїм психологом диплом про здобуття профільної освіти, розпитати в якому напрямку вона працює, а ще краще-побачити підтвердження цьому, розпитати про досвід роботи та про те чи працював експерт із запитом, подібним до вашого.

Пам'ятайте, що психотерапія-це не повинність (за винятком такого призначення судом). Цей процес добровільний і в цьому закладена одна із основ його дієвості. Те, що ми робимо через примус рідко приносить результат. 

До речі, саме через це на першій консультації психолог або психотерапевт часто запитує клієнта: "Звернення до психолога- це ваше самостійне рішення, або ж ідея когось із близьких?". 

Якщо відповідь: "Це не моя ідея і я тут не за власним бажанням!", то ми пробуємо з'ясувати, що саме для себе може клієнт досягнути у психотерапії, чого він бажає і чого очікує від процесу. Іноді клієнти йдуть одразу, найчастіше якщо нічого не хочуть і нічого не чекають. 

Іноді залишаються в процесі і ми разом проживаємо різні стадії змін особистості клієнта. 

Якщо говорити максимально простими словами, то можна процес психотерапії поділити на чотири стадії:

1) Стадія пізнання того, що є в моєму житті.

2) Стадія прийняття того, що я не помічав, не помічаю, або не хочу помічати.

3) Стадія усвідомлення власних емоцій та почуттів у зв'язку з тим, що є в моєму житті, або чого я раніше не помічав.

4) Стадія змін того, що хочеться змінювати та інтеграція нових структур у своє життя.

Звісно все описане вище-це умовний поділ і він не настільки точно відображає процес психотерапії як 7 стадій психотерапевтичного процесу Карла Роджерса, втім для загального висвітлення в соцмережах думаю цього цілком достатньо.

До речі, клієнти не так часто залишаються в психотерапії до останніх стадій. Часто вони покидають процес отримуючи деякі позитивні результати, або відсутність результатів як таких. Іноді вони переживають останні стадії уже за відсутності психолога чи психотерапевта у їхньому житті, втім це вже зовсім інша історія і це швидше виняток, аніж правило.

Завершення психотерапії-це дуже важливо, втім не всі клієнти готові до цього і остання зустріч між клієнтом та спеціалістом може постійно відтягуватись, або не відбутись взагалі. Це вибір кожного клієнта-завершувати процес психотерапії або ні.

Втім знати про важливість такого завершення, як на мене, потрібно.

Якщо інформація була вам корисною та цікавою-ставте лайки, поширюйте її в соцмережах та надсилайте тому, кому це дійсно потрібно.

Понравилась публикация? Поделись с друзьями!

Написать комментарий

Возврат к списку