Психологический порлат Psy-practice

Знецінення наших досягнень! Чому це так нервує?

Всім привіт, дорогі друзі! Сьогодні ми поговоримо про делікатну тему, яка безпосередньо стосується нашого самолюбства. Чому нам так сильно не подобаються ситуації, коли оточення не помічає наших досягнень, проте так яскраво підкреслює наші невдачі? Чи робимо ми так само по відношенню до інших людей? Давайте розбиратися!
Недавно мої вуха нарешті дійшли до книг Дейла Карнегі. Так, саме вуха, оскільки останні кілька місяців я частіше прослуховував аудіо-книги, ніж просто читав. Так от, Дейл Карнегі через роздуми, з якими я зустрівся у його книзі «Мова успіху» проклав червоними нитками одну важливу гіпотезу. До речі цю ідею він зберіг і для інших своїх книг.
Він підкреслює важливість однієї людської потреби, яка дуже рідко реалізується особистістю серед інших людей. Найбільша біль і трагедія цієї потреби полягає в тому, що тільки серед інших людей вона і може бути задоволена. Карнегі описує цю потребу як «відчуття власної значущості». Це така ж важлива потреба як сон, їжа чи секс, але на відміну від перших вона майже ніколи не задовольняється в повній мірі, іноді не задовольняється взагалі.
Авжеж це не ідея, яка належить тільки Карнегі як автору, але він і не претендує на повне володіння правами на неї. Наприклад Фрейд називав цю потребу «стремлінням до величі», про це, до речі, також згадує Карнегі. Те, що потрібно винести за лапки детальних пояснень і узагальнень від прочитаного-те, що кожна особистість бажає бути оціненою іншими людьми. Ми робимо щось, стаємо кимось чи досягаємо чогось найчастіше для того, щоб хтось помітив наші досягнення, звернув увагу на них і виокремив нас як унікальну особистість. Можна сказати, що ми дуже бажаємо отримати від інших оцінку унікальності нашої природи.
Як писав автор: «Стремління бути значущими змушує нас робити великі подвиги та дурниці, ставати міліардерами та позбуватися вього майна за одну тільки ніч… Людина, яка навчиться керувати цим інструментом щиро, а саме-щиро задовольняти потребу інших людей в значущості, отримає надзвичайне життя, насичене друзями та підтримкою, заволодіє успіхом та власним визнанням у суспільстві… І навіть працівник цвинтару заплаче, коли така людина відійде у вічність…»
Що мається на увазі в словах щиро задовольняти в іншій людині потребу у значущості? Насамперед щиро похвалити за якийсь аспект поведінки (сміливість, швидкість, впевненість), відзначити зовнішність (привабливість чи унікальність), підкреслити компетентність (професійність, майстерність) і т.д. Важливо, щоб ваші слова не були лестощами, які просто викликають бажання дистанціюватися або інші негативні емоції. Хваліть те, за що ви захоплюєтесь іншою людиною, відзначайте те, що вам насправді подобається.

Ми не задовольняємо цю потребу ні у себе, ні в інших людях не тому, що ми погані чи невдячні. Нас часто виховують, підкреслюючи недоліки та звертаючи увагу на падіння. А тих, хто виховував нас таким же ж чином виховували і до цього. Коли ми робимо щось погане чи соціально неприйнятне, то говорять «Ай яй яй!», а коли робимо хороше і важливе, то часто взагалі мовчать. Іноді кидають відсторонене «Молодець!», іноді скрегочучи зубами.
Таким чином може виростати покоління заточене на промахи інших людей. Коли ці інші люди роблять щось видатне ми можемо роздратовано буркотіти чи знецінювати їхні досягнення як такі. Взамін того, щоб схвалити, підтримати і на хорошому прикладі започаткувати щось своє. Деяким людям здається, що якщо хтось інший досягнув чогось більшого, ніж я, то цілком ймовірно, що він кращий. І це відчуття може відкривати злість, заздрість та знецінення досягнень інших. Та чи є в цьому якийсь сенс?
Взаємовідносини з людьми потрібно змінювати починаючи з себе. Є доволі цікава книга стосовно цієї тематики «Я Ок - Ти Ок». Але це вже зовсім інша історія. Якщо ви помітите в іншій людині щось професійне, цікаве, прекрасне, величне чи чудесне, то скажіть їй про це. У вас є чудова можливість задовольнити таку важливу потребу для людини. І якогось чудового ранку, чи дня, чи можливо навіть ночі хтось задовольнить цю вашу потребу, сказавши якісь неймовірні, потрібні та бажані слова.
Якщо інформація була вам корисною-коментуйте та поширюйте її в соцмережах. Для вас це питання однієї хвилини, а для мене-можливість бути почутим тими людьми, кому це дійсно потрібно.
Будьте щасливими та говоріть іншим людям приємності. Зважайте на інших та давайте задовольняти відчуття власної значущості один в одному.

Понравилась публикация? Поделись с друзьями!

Написать комментарий

Возврат к списку