Психологический порлат Psy-practice

Як протидіяти хамству (ч. 1 )

Як протидіяти хамству
Уявіть собі світ… ні, на світ, а тиждень, просто тиждень, протягом якого ніхто нікому не хамить.
Від слова узагалі.
Сім днів ніхто не наступає на ноги в транспорті, не відпускають сексистських чи інших дискримінаційних жартиків, не вказують, що вам одягати, що думати і як говорити. Не «вчать жизні», і не сумніваються у розумових здібностях, коли щось ви робите вперше, вдруге чи просто не так упевнено (швидко, ефективно, вдумливо, вміло – підставте потрібне слово)
Яка прекраснодушна фантазія!
Це нереально, скажете ви.
І будете праві.
У культурі, якою ми дихаємо і яку вбираємо у себе з дитинства - багато хамства.  Побутового, необов’язкового іноді , а часом – виваженого і  розрахованого, замаскованого під щось інше.  Люди, що нам зустрічаються, не завжди білі і пухнасті.
І ми вибираємо якось обходитися з ними.
Важливо знати, що таке хамство, що ним вважається, і що не вважається, і все–таки ним є, щоб протистояти хаму.
Хамство – це будь-яке порушення ваших меж.
Про межі
Власні межі або границі особистості, як їх ще називають, важливо знати, інакше неможливо ефективно протидіяти хамській поведінці.
У всіх нас є психологічний світ, внутрішній психологічний простір. Ваш простір – це кажучи образно, ваш дім, а межі є дверима, які ви відкриваєте перед гостями, або зачиняєте, коли гість непрошений.
Спробуйте сказати зараз уголос: «Я – господар/хазяйка у своєму домі, і тільки я вирішую, кого і коли пускати в мій дім»
Відстежте емоції, як відізвалося тіло на фразу?
Метафора дому часто може бути помічною клієнту, чиї межі порушують. Разом з тим, тільки метафоричного усвідомлення  буває недостатньо. Особливо тим людям, чиї границі порушувалися настільки регулярно, що це вже стало непомітним для них самих
І тут стає особливо важливим чітке знання, що є порушенням особистих меж.
Як розуміти, що  межі порушено
Ми сприймаємо і живемо у світі чотирма способами: тілесно, інтелектуально, емоційно, образно. Наше тіло щось відчуває, ми переживаємо радість чи смуток,  маємо думки, ідеї і переконання (деякими з них  ми особливо пишаємось), ми здатні бачити образи, картинки, можемо фантазувати, подорожувати у снах..
У позитивній психотерапії вирізняється чотири сфери людського досвіду: 
  1. Тіло
  2. Спілкування
  3. Діяльність
  4. Фантазії
Таким чином, якщо стороння людина, або близька, зазіхає на якусь, декілька, або всі перераховані сфери вашої особистості, стовідсотково вона порушує ваші межі.
Думки, переконання, ідеї, смисли – входять у границі, тому коли ваші ідеї бездоказово піддають сумнівам, висміюють вашу здатність спланувати день, важливу зустріч – абсолютно точно порушуються ваші межі.
І це хамство
Тілесні відчуття та імпульси, все ваше тіло є найбільшою і легко видимою границею,яка виокремлює вас з-поміж інших людей.  Коли вас торкаються без вашого дозволу, гладять, щипають, штовхають, вдаючи що це така гра - природно,  також сюди стосується нанесення побоїв і сексуальне насилля – порушуються межі тіла, а отже ваші границі.
І це хамство, яке межує і може переходити у фізичне насильство.
Образи, фантазії, сни – є змістом вашого внутрішнього світу, і тому коли хтось знову ж без вашого дозволу і бажання намагається знецінити, наприклад, образ спільного майбутнього, бажаної роботи, пробує висміяти ваші мрії – порушуються ваші межі.
І це також хамство.
Ваші почуття, страхи, сором, провина, радість і задоволення, печаль чи закоханість, тривога і гнів, збудження і горе належать вам, і тому коли будь-хто вказує що ви мусите і звичайно ж, чого не мусите відчувати, коли намагаються викликати у вас емоції, які ви переживати не хочете, які неприємні або які вам потенційно можуть завдати шкоди – порушуються ваші межі.
І це хамство і емоційне насильство, до того ж.
У постсовку є соціально схвалювана традиція замовчувати проблему, ігнорувати її знецінювати значення. І окреме хамство узагалі не вважається таким. Наприклад, часта практика: під виглядом конвенційного жарту принизити когось за зовнішніми чи розумовими ознаками.
Блондинки, жінки-програмістки,  «занадто» худі чи «надміру» товсті чоловіки і жінки, підлітки,які  одягаються «не так» не дадуть збрехати.
Яке тут хамство, може сказати хтось… «Я-же-просто-пашутіл»
Перший крок у протистоянні хамству – усвідомити що відбувається і назвати речі своїми іменами.
(P.S. У наступній статті ми розглянемо  типові способи справлятися із хамами)
З повагою, Ярослав Мойсієнко, психолог
 
 
 
Понравилась публикация? Поделись с друзьями!







Переклад назви:




Текст анонса:




Детальний текст:



Написать комментарий

Возврат к списку