«На небі так багато зірок…», чому ми обираємо тільки одну? Чим саме ми керуємось і на які відмінності звертаємо увагу при виборі?
Життя людини складеться з відрізків «до» та «після» вибору. Якими манівцями ми б не блукали, стежка буття завжди приводить нас до розпуття. Саме тут і стається обирання куди і з ким йти далі. Ми обираємо друзів, обираємо владу, обираємо дружину або чоловіка. Право на вибір, здається, залежить тільки від нас, і ми вільні за волею робити його. Але чи так це на справді?
Обирання буть чого завжди пов'язано з труднощами. Хоча б тому, що доведеться відмовитись від одного на користь іншого. Ці безжалісні сумніви виглядають в голові як бесіда ангела з демоном: один шепоче в ліво вухо, інший - в праве. А буває і навпаки, вибір стається без сумнівів по волі блискавки, що виникає з першого погляду між закоханими.
Вивчення еволюції вибору або, більш правильно кажучи, статевого відбору, «хто кого, чому і за що?» - це безумовна ознака вчення Ч. Дарвіна. Він казав, що сама природа заклала в нас бажання закохуватися і кохати. Створила генетичний фільтр на користь тих, хто це робить з легкістю та вдало. По-перше, за звичай це буде багато дітей, по-друге, вони будуть здорові та «щасливі». Легше кажучи, здорова (красива) мати дорівнює здорові діти, тато вдалий мисливець - усі будуть ситі.
Як будь яке явище, кохання теж має дві протилежності. В одній воно наповнено цукерками, поцілунками, пестощами, втіхою, насолодою і буревієм з гормонів. В іншій прагматизм, він підсвідомий і керується безпекою, свободою, соціальною реалізацією, розмноженням.
Було проведено багато досліджень про те, що зумовлює нас вибирати одну людину, а не іншу. На даний час існує безліч теорій, які кажуть про це, деякі доповнюють одна одну, а інші навіть суперечать. Об’єднавши наукові данні, популярні міфи, власний досвід і статистику, я спробую відповісти на питання: що зумовлює закон тяжіння?
1. Зовнішність.
Саме зовнішній вигляд перше, на що ми звертаємо увагу, а не краса. Краса це суб’єктивне і відносне поняття, воно дуже соціально обумовлене і постійно змінюється в історичному процесі. На відміну від зовнішності, яка характеризується ознаками здоров’я. Приваблива зовнішність більш важлива для чоловіків 92% і 78% для жінок. Пухкі вуста, округлі і пружні на вигляд сідниці, пропорційні груди, мала кількість зморшок, блиск очей та волосся – це, мабуть, найголовніші ознаки привабливості та здоров’я, які ми підсвідомо оцінюємо в перші секунди спілкування, та те, на чому зараз найбільш всього заробляє індустрія краси. Треба зазначити, що сама природа робить жінку більш привабливою під час овуляції, змінюється не тільки поведінка, тембр голосу, а й зовнішній вигляд.
2. Запах.
Потяг, що зумовлений запахом, має дві ознаки. Перша, як в романі Патріка Зюскінда «Парфумер», коли головного героя з’їдає натовп, від божевілля і жаги яку спричиняє його парфуми. Не зрозуміло чи пов’язано це з нашим історичним минулим, колись наші пращури бавились кабалістичними вподобаннями, але майже всі парфуми мають запах приправ або їжі. В материнстві, особливо на першому році життя дитини, від жінки можна почути такі слова, що спрямовані до дитини «Ти так божевільно пахнеш, що я б і з’їла тебе». Друга, запах обумовлює гормональне здоров’я і вказує нам, що ця жінка чи чоловік здатні до розмноження. Є ще одна ознака і вона більш пов'язана з природнім захистом від інцесту, особливо в період гормонального росту дитини, вона починає воняти для своїх батьків (зустрічається не завжди).
3. Розум.
На умовно другому етапі вибору підключаються стратегічні перспективи. Ми вирішуємо, чи заслуговує партнер, який нам сподобався, на стосунки з продовженням, або тільки для вдоволення сексуального бажання. Саме розум є однією з тих ознак, які зумовлюють бажання партнера на довгострокові стосунки. Існує дослідження, яке говорить про те, що на початку відносин в обох партнерів збільшується словниковий запас і ускладнюється вимова. Для чоловіків розум жінки, передусім, можливість вести бесіду (власний досвід: Чоловіки часто звинувачують партнерку, що вона не читає книжок), а для жінки це перспективність чоловіка. Хоча сьогодення змінює саме таку залежність і для обох партнерів це є і тим і іншим.
4. Соціальний статус
Це той фактор, що змінюється в часі та від культурно-релігійних особливостей. Спрощено кажучи, «Щоб не було соромно, за те з ким я». Думка оточуючих дуже часто є важливим фактором при виборі супутника життя, та стає на заваді щасливим відносинам.
5. Довго знайомі
Краще за все про цей фактор розповість фільм «Секс по дружбі» з Джастіном Тімберлейком і Мілою Куніс. Близькість дуже часто, особливо зараз в еру «покоління ізоляції», є найпотужнішим чинником тяжіння. Ми тягнемось до людей, з якими часто проводимо час.
6. Страх втрати
Вважаю, що багатьом знайомий вислів: «Дивись не втрать свій шанс» або «Краще синиця в руках, чим журавель в небі». В психології вибору, воно виглядає так: якщо людина боїться втратити або упустити будь-що, то напевно вибере саме зараз - просто тому, що потім цього вже може не буде.
7. Любов до себе.
· Нас приваблюють уважні слухачі. Саме тому професійний етичний кодекс психолога забороняє вступати в любовні відносини з клієнтами, навіть після закінчення терапії.
· Люди зі схожими рисами обличчя на наші, виглядають більш зрозумілішими та безпечними, і тим самим більш привабливими. Уважно придивіться до пар ,які вам здаються щасливими, ви обов’язково помітите схожість. Особливо цікаво цей чинник спостерігається при виборі людиною хатньої тварини.
· Приваблюються протилежності. Якщо вам потрібно зробити якісь розрахунки, ви берете калькулятор, якщо швидко кудись потрапити - ви сідаєте до машини, закон компенсації діє і в стосунках. Ми потребуємо мати поряд людину, яка вміє або має те, що нам здається для нас не досяжним.
8. Брак часу.
Сьогодення сучасної людини виглядає як картинка за вікном швидкісного потягу. Усе потребує так багато зусиль і часу, і на вибір партнера його не вистачає. Більш спрощеною системою «правильного» вибору стають сайти знайомств. В них вже закладена система фільтрів, від вас єдине, що потрібно - просто натиснути на кнопку. Програма сама віднайде людину, що знаходиться поряд з необхідними параметрами.
9. Усі ми з дитинства.
Наші обмеження при виборі з дитинства - ми любимо так як звикли. В дорослому віці прагнення до партнера складаються з пошуку тих знайомих почуттів кохання, які вже пізнані. Любов від батьків не завжди мала ознаки доброти й ніжності. В ній були присутні травматичні прояви: «Тато завжди каже "ні". Тобто, я не достатньо хороший для кохання»; «Мене вдарили, я не зможу більше довіряти рідній людині»; «Коли я вдарюсь або плачу мене більше люблять»; «Моя мати завжди хвороблива, я маю про неї турбуватися». Це спонукає нас до пошуку не ідеальних добрих партнерів, а тих, хто буде схожим на людей з нашого дитинства. При цьому, часто ігноруючи потенційних партнерів, тому що вони не співпадають з тими складними психологічними переплетеннями, які ми асоціюємо з любов’ю. Як би парадоксально це не звучало, без цього ми просто не зможемо відчувати пристрасті або ніжності з обранцем. З іншого боку, ми, можливо, були настільки травмовані батьківської фігурою, що не можемо підійти до партнера, який розділяє з нами будь-які якості, навіть ті, які відірвані від своїх негативних сторін.
Здається, що це великий перелік чинників, але треба зауважити, він дещо скорочений та спрощений. В ньому не має таких факторів, як: економічний статус об’єкту вибору, культурної, соціальної та психологічної схожості партнерів та багатьох інших. Людські відносини складні, і будь які спроби їх підігнати під шаблони стосунків у тварин, чи дати їм оцінку через наукові дослідження або загнати їх суто до релігійних догм не дадуть повного розуміння процесу. Та й ми, скоріш за все, вже не зможемо до кінця змінити ці фактори. Но замість зайвих зусиль повторювати спроби перебудувати себе під вибір вдалого партнера, ми можемо навчитись реагувати на обраних не як в дитинстві, не як підказала подружка чи популярний блогер, а як доросла, розумна, зріла особистість в конструктивній манері. Кожна пара унікальна, та вибір партнера - винятковий збіг багатьох чинників, і якщо ви обрали один одного, то вітаю!