На жаль, сьогодні багато українських сімей через російську навалу вимушено розлучені. Чоловіки з жінками, батьки з дітьми, сестри з братами, бабусі та дідусі з онуками.
Навіть для тих сімей, які в даний час знаходяться разом, для відносин складний період.
За даних обставин можуть оголитися та розкритися ті запальні небезпечні або досі непроявлені процеси, риси, поведінка, ставлення один до одного, що змусять по новому подивитися на відносини, і who is who один одному.
Так, це справжнє випробовування почуттів, цінностей, людей на якість.
І як би не хотілося вірити в краще, надія в швидку перемогу вже не виправдалась. А реалії такі, що ніхто не знає, коли війна закінчиться. Зовнішні і внутрішні фактори підсилюють внутрішні особистісні переживання і природньо позначаються на відносинах.
Тому потрібно запастися терпінням, і навчитися бути в відносинах, розвивати їх, поліпшувати, плекати і берегти навіть за таких складних умов.
Щоб правильно тлумачити певні реакцію та поведінку, мати толерантність по відношенню один до одного, необхідно володіти емоційною грамотністю та бути обізнаним щодо певних правил спілкування і взаємовідносин.
А для цього важливо знати певні закономірності реагування нашої психіки, усвідомлювати, які фактори впливають, і які ускладнюють процес спілкування та взаємовідносин за даних обставин, усвідомлювати свої психологічні особливості і особливості партнера.
По-перше, потрібно розуміти, все що відбувається навкруги, кожен з нас спочатку пропускає і проживає на внутрішньому рівні, який потім обов’язково проявиться на зовнішньому, у взаєминах.
Проживаючи власний стрес, страх, гнів, сум, біль та втрати, хтось «уходить в себе» і починає уникати спілкування, хтось шукати винних і комусь в чомусь дорікати, хтось зривається і відкрито проявляє агресію, а хтось впадає в «жертву», на кшталт «рятуйте мене втрьох».
Також суттєво ускладнює відносини і взаєморозуміння певна особливість, що навіть переживаючи загальний стрес, кожному здається, що саме йому зараз найгірше, найскладніше, найважче. Кожен хоче отримати розуміння і підтримку для себе, іноді забуваючи або не маючи ресурсу бути взаємним.
Крім того, багато людей плутають близьке спілкування з безпосередньою фізичною близькістю або родинною приналежністю. І нерідко замість тощо щоб дізнатися як організувати комфортне та якісне співіснування, в «розмовах по душам» ставлять некоректні питання та оцінки, дають непрохані коментарі та поради, що призводить до непорозумінь, образ та небажання спілкуватися.
По–друге, всі поточні невирішені питання у відносинах, що знаходилися до війни в стані буденного мляво поточного вирішення, в стресі мають тенденцію загострюватися. Треба зважати і враховувати, що кожна родина проходила і знаходилась на своєму власному певному етапі розвитку відносин, можливо переживала певні кризи та конфлікти, які за стресових обставин можуть ускладнюватися або проявлятися в неочікуваних проявах.
По–трете, об’єктивні зовнішні фактори: Відстань. Неякісний інтернет, незручні/нові/незвичні умови перебування. Вимушеність жити по декілька сімей на одній території. Різні робочі графіки та реалії того, що оточує навколо. Втрата роботи. Підвищення цін. Брак необхідних звичайних речей. Невизначеність і страх за життя та майбутнє. Біль втрат та гірке усвідомлення того, що як раніше вже не буде. Необхідність адаптуватися до нових умов життя - основні фактори (насправді їх набагато більше), що ускладнюють взаєморозуміння, взаємодію та відносини.
Але близькі відносини – це та живильна вода, яка допомагає вистояти, вижити, перечекати складні життєві обставини. І варто намагатися їх зберегти, укріпити, а не втратити.
Ось декілька ідей, які можуть стати в нагоді при спілкуванні з коханими людьми і допоможуть пережити вимушену розлуку, подолати відстань та щоб кохання перемогло.
1. Притримуйтесь життєвої позиції «Я Ок – Ти Ок!».
Одна з основних причин конфліктів проявляється саме тоді, коли ми починаємо думати про себе, що ми кращі за іншого. Не думайте, що ви краще/правіше/розумніше за когось. Біль загальна. А спільні проблеми можна вирішити тільки разом.
Не знецінюйте емоції, почуття, точку зору, переживання як свої, так і один одного. Визнайте, що може бути так, що когось одного розриває від гніву і він відчуває приплив енергії, а хтось ніби завмирає і зупиняється, відчуває розгублення, апатію, знесилення та втрачає взагалі будь який сенс.
2. Близькість – це адекватна дистанція між людьми в певні моменти часу та за певних потреб.
Для того щоб обрати правильну поведінку, або підібрати потрібні слова важливо усвідомлювати себе і свої внутрішні процеси та стани в даний момент часу. Також важливо вміти про них повідомляти партнеру або близьким людям. Справедливо таке право – відчувати, проживати, бути в певному стані - визнавати за іншими людьми.
Віддавайте перевагу говорити не про те що навколо, а що у вас в середині. Про свої почуття, відчуття та думки. Говоріть про головне. А головне це та реальність, яка є в кожного і вона своєрідна та унікальна.
Намагайтеся чути один одного. Але не намагайтесь «нагодувати» один одного своїм досвідом та увагою. Пропонуйте і просіть увагу, підтримку, пораду, допомогу, а не нав’язуйте. Як би складно не було намагайтеся пояснювати себе і взаємно відповідно намагайтеся розуміти і відчувати світ іншої людини.
Якщо не можете схопити спільну хвилю, прямо запитуйте: що я зараз можу для тебе зробити?/що ти зараз хочеш взагалі? Людина може хотіти просто щоб її послухати без коментарів, обняли, сказали, що все буде добре, або може хотіти побути сама, або їй потрібно тільки ваша допомога в якійсь конкретній справі.
3. «За здоров’я, і не за упокій».
Відділяйте головне від другорядного: орієнтуйтеся на спільні цілі та цінності. Тримайте в фокусі те хороше, важливе що є між вами у ваших відносинах. Не шукайте те, чим різнитеся, опирайтеся, на те, що у вас схоже та об’єднує. Згадуйте приємні радісні цінні моменти з минулого. Плануйте та мрійте разом. Будуйте спільні плани на майбутнє. Саме наші бажання кохати, бути щасливими, жити допомагають, дають сили та надихають в найскладніші моменти.
4. Забезпечіть один одному відчуття безпеки.
Глобальним проблемам навкруги іноді вдається спрямувати всю увагу на себе. Пручайтеся. Плекайте відчуття цінності один одного.
Відносини можуть бути як великим ресурсом, так і великим обтяженням.
Коли все навколо тривожно, небезпечно та непрогнозовано, нам вкрай потрібно знати і мати, щось надійне, стабільне, зігріваюче душу. Бережіть та пестіть своє особисте. Говоріть і показуйте партнеру, що і за що Ви його цінуєте та поважаєте, як людину, особистість. Підкреслюйте сильні сторони один одного, які викликають у вас захоплення.
Шануйте один одного і не лякайте необережними висловлюваннями «може ми вже ніколи не побачимось», «я не можу тобі нічого обіцяти», «я вже не знаю, чи є сенс все це продовжувати», «давай зараз не будемо говорити про нас».
Утримуйтесь від зайвого провокування почуття ревності або від того щоб тримати партнера в невідомості.
Не випадайте із контакту. Домовтесь, про те, що якщо живі та за можливості завжди брати слухавку. Якщо не зручно, немає можливості або ресурсу в даний момент спілкуватися – правильно буде написати повідомлення близькій людині, про те, що зателефонуєте згодом.
Намагайтеся, наскільки можливо давати конкретику партнеру: через скільки годин/хвилин зможете перетелефонувати, коли зможете повернутися до тієї або іншої розмови тощо. Утримуйтесь від голосних фраз «мені вже це набридло», «нічого не хочу» і т.д. Як показує практика за цими словами стоять лише безвідповідальні емоції, але які провокують відчуття тривоги та доволі боляче ранять.
5. Підставляйте плече та будьте тилом. Дозволяйте і собі, і партнеру іноді поплакати, понити, побубоніти, поскиглити, проявити слабкість та страх. Не засуджуйте за емоції та думки. Вчиться приймати як є, без оцінок та непотрібних розчарувань в один одному та світі загалом. Використовуйте метод Я-повідомлень. «Мені погано/ страшно/ небезпечно…», «Я хочу /я не хочу» (замість правильно і неправильно), «коли ти говориш це…., я відчуваю (думаю) це…».
6. Говоріть (давайте) один одному умовні та безумовні позитивні погладжування.
Простою мовою – говоріть один одному приємні речі, компліменти, давайте позитивний зворотній зв’язок, висловлюйте своє захоплення, вдячність, говоріть про те, що кохаєте, скучили, чекаєте.
В часи, коли ви далеко один від одного, або навкруги багато інших обмежень в комфорті, їжі, зручностях, важливо слідкувати і не накопичувати дефіцити в тих сферах, які доступні і залежать тільки від вас. Будьте щедрими. Підтримуйте, надихайте, мотивуйте один одного силою слова. А його сила потужна.
«Я рада тебе бачити/чути», «я скучив, чи скучила за тобою», «мені подобається дивитися на тебе», «мені хотілося б побути ще трішки з тобою».
«Ооо, яка гарна в тебе сьогодні зачіска або сукня», «Який ти молодець, що вимив вікна у нашій домівці», «В тебе красиві руки», «мені подобається, коли ти мені розповідаєш щось цікаве», «мені стає спокійно, коли ти мене заспокоюєш», це приклади безумовних та умовних позитивних погладжувань, які важливі нам як повітря.
7. Пам’ятаєте про мови кохання? За певних обставин потрібно вміти компенсувати те, що наразі не доступне і щиро ділитися та підтримувати один одного наявними ресурсами.
Не можете зараз торкатися один одного – говоріть про те, як би ви це робили, якщо б були поряд.
Не має можливості багато часу проводити разом - забезпечте відчуття того, що ви поряд, своєю допомогою у вирішенні питань (пошук інформації, координація з іншими людьми, переклади, тощо).
Не забувайте робити один одному сюрпризи, подарунки та інші приємності. Квіти під час війни, неочікуване смс-повідомлення від нової пошти про те, що Вам надійшла посилка – неодмінно піднімуть настрій та зроблять важкий день трішки легше.
8. Будьте в спілкуванні не тільки дружиною та чоловіком, мамою або батьком сімейства, а тими Інь і Янь, які колись притягнулися один до одного.
Фліртуйте, говоріть один одному цікаві гарячі штучки та фразочки. Знаходьте сили, приводи і теми для спільного гумору.
Дивіться один одному в очі. По відео зв’язку або особисто. Дивіться відкрито, щиро, уважно та проникливо. Саме погляд має величезну силу привабливості ( і звабливості;)) і набагато інтимніший, ніж вважають більшість з нас.
Влаштовуйте онлайн або офлайн побачення. Де тільки ви вдвох і час тільки вас. Може бути і цікавим, і корисним, і романтичним водночас одночасний процес приготування їжі (навіть дистанційно), а потім обід або вечеря разом.
І на завершення, моя особиста позитивна статистика, яка дає надію та зміст рухатися далі. За ці надважкі три місяці в моєму оточенні здійснилося:
- два освідчення в коханні та пропозиції руки і серця,
- два весілля,
- народилося троє нових життів,
- відбулося возз’єднання родини після затяжної кризи (бажаю їм щастя бути разом),
- та відновлення спілкування через багато років мовчання членів іншої великої розширеної родини, зараз вони допомагають один одному та надолужують втрачене.
І такі важливі ключові події та життєві моменти відбуваються навколо кожного з нас, і в наших життях також. А це означає, життя триває, а з ним і відносини, і кохання.
А кохання сильніше за труднощі, війну та смерть!
Бажаю всім нам здоров’я, сил на натхнення жити, кохати і перемагати!
З повагою, психолог, психотерапевт Тетяна Яненко