Психологический порлат Psy-practice

Брехня! Як її викорінити зі стосунків раз і назавжди?

Сьогодні поговоримо про проблему, з якою в той чи інший момент життя зустрічається кожна сім’я. Тобто поглянемо під мікроскопом на маленьку, невеличку, звичайну, а також гігантську брехню. Як люблять повторювати фанати невербальних трактувань, цитуючи першовідкривачів невербаліки: «Брешуть всі! А ті, хто говорять ще вони не брешуть насправді брешуть ще більше».

Одразу ж прошу вибачення за клікабельний заголовок, оскільки викорінити брехню із людського життя повністю, точно неможливо. Як мінімум враховуючи дослідження вчених, які показали, що більшість наших спогадів минулого брехливі та перебільшені. Це не пов’язано зі здатністю перебільшувати. Існує така особливість роботи мозку і можна стверджувати, що розповідаючи якусь історію з минулого ви швидше за все лукавите, оскільки більша частина історії вигадана, фантазійна, проте сприймається власною пам’яттю як чиста монета.

Ми поговоримо про значно цікавіші психологічні аспекти брехні, а саме про її причини. Виокремивши їх та усунувши із вашого сімейного, подружнього чи то пак дружнього спілкування ви зможете позбутись великої кількості свідомої брехні, яка час від часу лунала у вашому напрямку від близьких, родичів чи дітей.

Розібратись у причинах брехні нам допоможе всесвітньовідомий своєю пірамідою психолог гуманіст Абрахам Маслоу. Як не дивно саме його пірамідка дасть відповіді на такі цікаві запитання: «Чому люди брешуть?», «Як позбутися брехні?»

Для тих, хто не в темі чим відома ця піраміда Маслоу і про що вона поясню дуже коротко. Вона містить в собі 7 рівнів потреб особистості. Спершу містила 5 рівнів: 1)фізіологічні потреби, 2) потреба в безпеці, 3) потреба в любові та принадлежності, 4) потреба в повазі та визнанні, 5)потреба в самоактуалізації. Проте з часом вчений додав ще два рівні: рівень естетичних потреб та рівень пізнавальних здібностей.

Варто зауважити, що спочатку вчений вважав, що потреби вищих рівнів (3,4,5) не можуть реалізовуватися пропустивши перші щаблі (1,2) і весь цей процес повинен бути поступовим (від одинички до 5, а згодом і до 7). Проте згодом від цього довелось відмовитись визнавши, що потреби вищих рівнів можуть задовільнятися пропустивши потреби нижчих.

Так до чого тут брехня (маю на увазі усвідомлений обман однією людиною інших)? Відповідь, майже як і завжди, лежить на поверхні-для задоволення власних потреб. В залежності від того реалізацію якої потреби переслідує людина вона і використовує той чи інший тип брехні (маленька, побутова, звичайна, глобальна).

В сім’ях часто ми зустрічаємося із проявами побутової брехні, проте це зовсім не означає, що й такий обман не є болючим для членів сім’ї. Особливо, якщо він супроводжується періодичними чи тривалими втечами брехуна з сім’ї, або ігноруванням членами сім’ї його як суб’єкта родини.

Для того, щоб людина не брехала задля задоволення власних потреб потрібно дати їй умови для їх задоволення без брехні. Наприклад брехня чоловіка до жінки, або дитини до батька може стосуватися задоволення потреби безпеки. Якщо перефразувати це, то говорити правду в сім’ї може бути небезпечно.

Наприклад чоловік боїться, що реалізація певних фантазій може відштовхнути від нього дружину. Він вважає, що жінка, подумавши про нього найгірше може забрати дітей і розділити сімейне майно. Чоловік приховує ці фантазії і з часом може спробувати їх реалізовувати поза межами сім’ї. Тепер уже йому доводиться приховувати чергову брехню, яка в свою чергу може реалізувати ті страхи, які виникали в нього спочатку.

Для того, щоб в одного члена сім’ї не з’являлося причин для брехні потрібно зробити його відвертість безпечною для вираження. До речі усвідомлена і проговорена фантазія не завжди потребує практичного вивільнення. А заборонений плід, як відомо, завжди солодкий. Наклавши табу на обговорення певної тематики ви можете підштовхнути партнера до брехні, зробивши не тільки реалізацію, а й озвучення бажань чи потреб небезпечними.

Дитина ж, в свою чергу, може приховувати від батьків реальний стан речей в школі, піддаючись систематичному булінгу, або відстаючи в процесі навчання від інших. Може приховувати через те, що батько наказав бути сильним та відповідати на агресію, а відсутність відповіді може бути сприйнята як слабкість. В таких випадках хлопчик може вигадувати історії зі своїми героїчними подвигами, які насичують батька гордістю за свого сина. Син при цьому може задовольняти потребу у повазі та визнанні. Або ж потребу у безпеці, приховуючи погані оцінки від батьків, якщо впевнений, що отримає стусанів у відповідь. 

Для того, щоб брехня у стосунках між близькими людьми зменшилась до мінімуму потрібно побудувати атмосферу довіри та взаєморозуміння. Правда повинна стати безпечною для вираження у вашому домі. Можливо ви зустрічали занадто  ревниві пари, де жінка чоловіка, або ж навпаки постійно моніторять перебування партнера, при цьому систематично наштовхуються на брехню в своєму напрямку, більше того вони провокують брехню. Брехун може виправдати свій обман благою місією, оскільки його дівчина занадто ревнива і сильно переживає за нього.

Маленька брехня породжує брехню велику і найкраще, що ви можете зробити в сім’ї-створити атмосферу, де вираження правди буде безпечним та адекватно сприйнятим. Якось я наштовхнувся в інтернеті на допис одного розумного батька. Не берусь стверджувати, що це були його слова, проте це не зменшує важливість цих слів.

В дописі було написане побажання із наступним текстом:

-Я не хочу, щоб моя дочка, зустрівшись із неприємностями говорила «Що буде якщо тато дізнається?!» Я хочу щоб вона вимовила: «Треба подзвонити татові!» »

Створюйте атмосферу довіри та взаєморозуміння і пам’ятайте, що саме зараз найкращий час для цього. Якщо інформація була вам корисною-ставте лайки, коментуйте та поширюйте її в соцмережах. Як і завжди-запис на консультацію в приватні повідомлення. Будьте щасливими та відвертими і нехай всі умови навколо сприяють цьому. Побачимось та почуємось.

Понравилась публикация? Поделись с друзьями!







Переклад назви:




Текст анонса:




Детальний текст:



Написать комментарий

Возврат к списку