В основі потреби дітей дізнаватися про статеві відмінності, про появу дітей на світ тощо лежать насамперед пізнавальні процеси, включені як у загальний психічний розвиток, так і у фізичну аутоідентифікацію та пов'язане з нею формування статевих ролей.
Діти не вкладають у «гострі запитання» непристойного змісту. Ставлячи запитання дорослим, малюк проявляє безмежну довіру. Якщо ми не виправдовуємо її, відмахуємося, соромимо тощо, то запитання не зникають, просто дитина вчиться не ставити їх батькам, одержуючи відповіді на вулиці.
Діти починають запитувати приблизно у віці 3 років. У 2,5—3,5 роки виникають запитання на тему «Чому хлопчики не такі, як дівчатка?».
Важливо:
• Ставитися до таких запитань серйозно, не просити замовкнути.
• Ні в якому випадку не лаяти, не бентежитися, не червоніти.
• Не перетворювати розмову в серйозну лекцію, дитина ще занадто мала.
• Скажіть, що вам зрозумілі її страхи, потім постарайтеся пояснити, що дівчатка народжуються не такими, як хлопчики, і так має бути.
• Поясніть на прикладах, що Сергійко влаштований так само, як тато, дядько, дідусь, а Катя — як мама, тітка і т.д., так дитині буде легше зрозуміти.
З 3 років виникають перші запитання «Звідки беруться діти?».
Важливо:
1. Краще одразу сказати правду, ніж потім придумувати різні версії.
2.Дитині 3 років намагайтеся дати просту відповідь: «Дитина росте у спеціальному місці всередині мами (у животі мами)».
3.У 3,5—4 роки дитині не обов'язково знати про фізичні сторони статевих стосунків, необхідно задовольнити цікавість на рівні її розуміння. Можна відповісти так: «Коли хлопчики виростуть і стануть чоловіками, а дівчатка виростуть і стануть жінками, вони можуть стати мамами й татами. У жінок у животику є спеціальне насіннячко-клітинки, що схожі на маленькі жовточки. Називаються вони яйцеклітинами. А в чоловіків — інше насіннячко-клітинки — сперматозоїди. Щоб з'явилася дитинка, мамині й таткові насіннячка-клітинки повинні з'єднатися разом. Це може відбутися тільки тоді, коли хлопчики виростуть і стануть чоловіками, а дівчатка — жінками. Щоб у чоловіка й жінки з'явилася дитина, вони повинні бути дорослими».
• Після 3—4 років можна використовувати дитячі енциклопедії, видання («Мамо й тату — звідки я взявся?» В. Соколюк, 3. Бобровский), що дають вичерпні відповіді на всі дитячі запитання.
• Правдиві відповіді гарні тим, що створюють у дітей імунітет проти споганених «вуличних» відомостей.