Повысить рейтинг
Введите количество баллов которое хотите купить (100 балов = 2$)
*Каждый день, будет сниматься -10 баллов, чтобы поддерживать равные возможности и в рейтинге были наиболее активные психологи.
Авторизация Регистрация
Авторизация
Логин:

Пароль:

Авторизация
Логин:

Пароль:

Укажите ваш E-mail
Подписаться

Едіповий комплекс: виникнення та шляхи вирішення або Для чого хлопчику батьківська фігура?

Подписаться на автора Едіповий комплекс: виникнення та шляхи вирішення  або  Для чого хлопчику батьківська фігура?
25 Июля 2014 13:34:09
4053

У класичному психоаналізі ідентифікація з батьком розглядається, перш за все, як механізм розвитку та формування хлопчиком своєї чоловічості, усвідомлення та прийняття ним себе як Я-чоловік, тобто формування його статевої ідентичності. 
Особистість не ідентифікує себе з будь-ким; суб’єкт, з яким відбувається ідентифікація, обов’язково повинен бути значущим. Іншими словами, має мати місце сильне емоційно-почуттєве відношення до об’єкта ідентифікації, яке може бути як позитивним (що трапляється значно частіше), так і негативним (хоч може і не усвідомлюватися як негативне по типу «ідентифікації з агресором»).Відповідно процес становлення статевої, а далі й батьківської, ідентичності хлопця невід’ємно пов’язаний з роллю батька в його житті та механізмами і успішністю ідентифікації з ним.
Згідно досліджень З.Фройда існують стадії психосексуального розвитку і на кожній з них є свої особливості, детермінанти та механізми процесу ідентифікації з батьком та набуття власної статевої ідентичності. 
Гіпотеза З.Фройда стосовно існування «комплексу Едіпа», що припадає на фалічну стадію психосексуального розвитку (а це період 3-5 років), багато в чому прояснює особливості формування статевої та батьківської ідентичності чоловіка.
Дуже цікаве трактування цього комплексу подає Гельмут Штольц, який вважає, що основою едіпової ситуації є включення дитини в трьохсторонні відносини (після відділення від матері), де третьою фігурою виступає батько. Саме за Г.Штольце, едіпова ситуація може бути представлена в образі вперше пережитих трьохсторонніх відносин: відносин Я, що знаходиться між материнським та батьківським. Дослідник стверджує, що про «едіповий комплекс» ми можемо говорити тоді, коли людина через слабкість Я фіксована на псевдорішенні не допустити третю особу в наявну систему відносин, крім того ще й прагне встановити більш тісні двосторонні відносини з кимось уже знайомим. Цей патологічний процес, за Г.Штольце, означає заперечення і регресію, якщо говорити мовою психодинаміки, і вбивство батька та інцест з матір’ю, якщо говорити мовою міфології.
Зупинимося дещо детальніше на процесі відділення від матері та включення в систему відносин батька.
Так, до кінця першого року життя, з початком формування «Я-свідомості», дитина, усвідомлюючи свою «окремішність», поступово починає «відділятися» від матері.          
Відокремлення від матері супроводжується негативними переживаннями, серед яких тривога і страх, що пов’язано з відчуттям дитиною своєї безпомічності. Якраз тут батько відіграє особливо важливу роль в житті сина. Ця роль у тому, щоб через прийняття і підтримку ввести сина у «реальний» світ. В той же час таке прийняття і підтримка викличе в подальшому бажання ідентифікуватися з батьком. І це бажання буде сильно емоційно зарядженим.          
Якщо ж на цьому етапі через відсутність батька, або через його нездатність виконати цю роль, ідентифікація сина з ним в подальшому не відбудеться або відбудеться не повністю, – існує велика загроза ненабуття або втрати ним (сином) своєї статевої ідентичності. Зазначимо, що тут мова йде про «батьківську фігуру» в житті дитини, роль якої може виконати не лише біологічний батько, але й інші представники чоловічої статі.          
Тож, про позитивне вирішення Едіпового комплексу у хлопчиків можна говорити, коли у них виникає бажання ідентифікуватися зі своїм батьком, а також, коли ця ідентифікація успішно відбулася.            
На думку дослідників Філліса та Роберта Тайсонів, хлопчик особливо потребує підтримки батька (як союзника, і як прикладу для наслідування), коли він виявляє відмінності між статями і у нього з’являються і накопичуються перші чоловічі бажання (наприклад, здійснювати сечовипускання стоячи).            
У цьому випадку фігура батька і є надзвичайно важливою та необхідною, бо батько, на думку вчених, може зменшити ранню кастраційну тривогу хлопчика, стабілізувати його статеву ідентичність і буде сприяти адекватному формуванню його батьківської ідентичності в майбутньому.
Для того, щоб ідентифікація сина з батьком відбулася і відбулася успішно, необхідно, щоб фігура батька була доступною, що передбачає «фізичне» і «емоційне» включення батька в процес догляду за дитиною та її виховання.           
Від того наскільки близьким в емоційному відношенню буде батько до сина, наскільки активною буде його взаємодія з ним, великою мірою залежить не тільки «важкість»/«легкість» процесу відділення сина від матері наприкінці першого року життя, а й успішність вирішення Едіпового комплексу в цілому. Також емоційна та фізична близькість батька та сина є детермінантою емоційної близькості до власних дітей в майбутньому.           
Основним механізмом формування ставлення до власних дітей в майбутньому виступатиме емоційна пам’ять, тобто пам'ять про пережиті почуття, що зазвичай в цьому віці витісняються у сферу підсвідомого. 
Пережиті сином в немовлячому та ранньому віці емоційні відреагування на батька, багато в чому визначатимуть і міру його ідентифікації з ним у подальшому. Так пережиті позитивні емоції і почуття сприятимуть ідентифікації з ним, а негативні перешкоджатимуть нормальному перебігу ідентифікації. А турботливе приймаюче ставлення збоку батька буде визначати турботливе ставлення вже до своїх власних дітей.

@Ірина Пушкарук

Понравилась статья? Расскажите друзьям:


Другие публикации автора:

Комментировать:


Топ публикаций
ПСИХОСОМАТИКА БЕСПЛОДИЯ ПСИХОСОМАТИКА БЕСПЛОДИЯ Многие люди считают, что фраза "Все болезни о...
Разреши себе лениться! Разреши себе лениться!
    Статья посвящена пр...
Зачем заниматься творчеством? Зачем заниматься творчеством? Зачем заниматься творчеством? Для чего нужны хобби...

Вы можете подписаться на новые публикации на сайте. Для этого нужно просто указать вашу почту.

Новое на форуме

Перейти на форум


Мы в соцсетях

яндекс.ћетрика